Przekazanie Orderu Orła Białego pośmiertnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu

W niedzielę 6 sierpnia odbyła się uroczystość przekazania Orderu Orła Białego nadanego pośmiertnie śp. Ks. Franciszkowi Blachnickiemu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudę.

Uroczystość przekazania Orderu Orła Białego odbywać się miała w Gminie Ochotnica Dolna na górze Błyszcz w m. Tylmanowa gdzie ks. Franciszek Blachnicki wiele razy odprawiał Msze Święte, w tym miejscu odbywały się również oazowe dni wspólnoty. Niestety z powodu czerwonego alertu pogodowego na wspomnianym obszarze decyzją Służb Ochrony Państwa oraz organizatorów uroczystość została przeniesiona do Krościenka n/Dunajcem do Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło Życie i Kościoła Parafialnego.

Przed wejściem głównym do Centrum Ekologii Integralnej delegacja: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, ks. Marek Sędek, Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Krościenko n/Dunajcem Jan Dyda, Prezes Związku Podhalan w Tylmanowej Tadeusz Hebda oraz kapela góralska Jaśka Kubika uroczyście przywitali Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudę.

Po przywitaniu udali się do sali konferencyjnej, w której czekali pozostali goście: senatorowie, parlamentarzyści, samorządowcy, księża, radni, górale, członkowie oazy Ruch Światło-Życie, harcerze, młodzieżowa Rada Gminy Ochotnica Dolna oraz pozostali goście.

W sali konferencyjnej Prezydent RP zwrócił się do wszystkich zebranych i podziękował za przybycie na tak ważną uroczystość oraz zorganizowanie jej, następnie przekazał Order Orła na ręce ks. Marka Sędka moderatora generalnego Ruchu Światło Życie oraz na ręce Pani Urszuli Pohl. W swoim wystąpieniu Prezydent RP podkreślił, że „Order Białego jest odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej, dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten Order się należy. Za walkę o suwerenną Polskę”.

Po części oficjalnej uroczystości wszyscy zgromadzili się w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem, w którym odbyła się uroczysta Msza Święta. Mszy Św. przewodniczył bp Adrian Put biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który zaznaczył, że „z życia ks. Blachnickiego Kościół może czerpać do dziś”.

W trakcie ceremonii Związek Podhalan w Tylmanowej wręczył dary biskupowi w postaci produktów regionalnych. To był ważny i wzruszający moment oraz wyraz podziękowań. Msze Świętą swoim śpiewem uświetnił chór z Tylmanowej „Misericordia”.

Dodatkowym elementem, który uczynił tę mszę  jeszcze bardziej wyjątkową, była obecność sztandarów z pobliskich miejscowości. Każda miejscowość, była reprezentowana przez swoje barwne sztandary, które przybyły aby wziąć udział w tym niezwykłym nabożeństwie. Pod koniec Mszy Świętej prezes Związku Podhalan Tadeusz Hebda miał zaszczyt odczytać specjalne podziękowania dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Były to słowa pełne uznania i wdzięczności, dodał, że Prezydent RP „zawsze może na nas liczyć”. Był czas również na wspólne zdjęcia z Prezydentem RP. Po uroczystości, zaproszeni goście uczestniczyli w agapie, którą umilała góralska muzyka i regionalne jedzenie.

źródło: UG Ochotnica Dolna

Shares