Previous
Next

115 lat temu wybudowano schronisko im. Henryka Sienkiewicza w Krościenku nad Dunajcem w Pieninach

Dziś po słynnym niegdyś schronisku Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Henryka Sienkiewicza w Krościenku nad Dunajcem w Pieninach pozostał tylko klucz, który można obejrzeć Ośrodku Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach. Schronisko, a właściwie drewniana chata z piękną werandą  na której przesiadywali turyści wędrujący po Pieninach działała dokładnie 31 lat, do roku 1938.

Schronisko, a właściwie drewniana chata – altana na kamiennej podmurówce wybudowane zostało  w 1907 przez Oddział Pieniński Towarzystwa Tatrzańskiego na działce zakupionej za kwotę 445 koron austro-węgierskich na polanie Przechodki Małe, na lewym brzegu Dunajca.  Koszt budowy wyniósł 1340 koron. Dodatkowo właściciel Krościenka Stanisław Drohojowski podarował na rzecz budowy schroniska materiały warte 300 koron. Do schroniska prowadził szlak oznakowany biało-zielono, stroma ścieżka z Sokolicy. Uruchomiono również przewóz do schroniska im. Mikołaja Zyblikiewicza przez rzekę łodzią, która umocowana była na stalowej linie. Do wybuchu I wojny światowej obiekt pokryto papą oraz wyposażono w kuchenkę i stoliki.

Schronisko im. H. Sienkiewicza w Pieninach / fot. polona.pl

Schronisko posiadało dwie izby z bufetem, kuchnię i werandę. Oferowało posiłki i napoje w sezonie letnim. Nie prowadziło działalności noclegowej. W pierwszych latach działalności nieopodal obiektu urządzono kręgielnię.

W 1924 Kazimierz Sosnowski określił schronisko jako domek (…) bezpański i bezużyteczny. W latach 1925-1926 ks. Walenty Gadowski oznakował Skalną Perć – szlak turystyczny, wiodący od schroniska na Górę Zamkową.

W kolejnych latach obiekt był dzierżawiony przez Oddział PTT osobom prowadzącym w nim działalność gastronomiczną. W latach 30. XX wieku przemianowano go na Gospodę Pienińską. W 1938 władze Oddziału PTT musiały wybierać pomiędzy gruntownym remontem budynku a jego sprzedażą. Ostatecznie obiekt sprzedano na rzecz Pienińskiego Parku Narodowego za kwotę 2000 zł. Obiekt został rozebrany, co zbiegło się z ostateczną likwidacją Skalnej Perci.

Schronisko im. H. Sienkiewicza w Pieninach / fot. polona.pl

Obecnie teren po schronisku jest niedostępny i porośnięty lasem. W Ośrodku Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach, położonym nieopodal Schroniska PTTK „Orlica” eksponowany jest klucz do obiektu, jako jedyny materialny ślad po nim.

W artykule wykorzystano informacje zamieszczone na stronie wikipedia.pl

Shares
Previous
Next