Previous
Next

XXVI Konkurs Wiedzy o Pieninach

18 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych odbył się „XXVI Konkurs wiedzy o Pieninach”. Głównym celem organizowanego konkursu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, geograficznych, historycznych oraz etnograficznych wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy konkursu chcą w ten sposób podtrzymywać tradycje i poczucie więzi z „małą ojczyzną”.

W tegorocznej edycji do konkursu zgłosiło się 32 uczniów z 9 szkół. Test sprawdzał nie tylko wiedzę ogólną (dotyczącą legend, zabytków, stroju, wysokości szczytów), ale również umiejętność czytania z mapy turystycznej oraz rozpoznawania roślin i zwierząt występujących w Pieninach. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie z zadaniami znakomicie.

Wyniki konkursu prezentują się następująco:
Grupa młodzieży (klasy VI-VIII)
1 m. Pola Tober, Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
2 m. Paulina Hamerska, Szkoła Podstawowa w Grywałdzie
3 m. Dagmara Salamon, Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczawnicy.

Grupa dzieci (klasy III-V)

1 m. Zofia Regiec, Szkoła Podstawowa w Sromowcach Niżnych
2 m. Lena Gąsiorowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczawnicy
3 m. Miłosz Majkrzak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Krościenku

Podczas gdy komisja konkursowa sprawdzała prace, uczestnicy konkursu mieli okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów z klasy 4 i 6, dotyczące ekologii oraz higieny.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z panem Jackiem Góreckim. W oparciu o mapy, dokumenty, a przede wszystkim odwołując się do swojej monografii pt. „Villa regia Schramowicze Superior. Królewska wieś Sromowce Wyżne”, wygłosił wykład dotyczący genezy Sromowiec Wyżnych. Dla młodzieży była ciekawa i wartościowa lekcja historii.

źródło: Gmina Czorsztyn/oprac. i fot. K. Nosal – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych.

Shares
Previous
Next