Złożenie prochów syna ostatnich właścicieli zamku „Dunajec” w Niedzicy na niedzickim cmentarzu Salamonów – RELACJA

8 grudnia w Niedzicy na cmentarzu rodziny Salamon odbyło się uroczyste złożenie do rodzinnego grobowca prochów Gezy Salamona – najstarszego syna ostatnich właścicieli zamku w Niedzicy: Ilony i Gezy Salamonów. Na rodzinną ziemię Geza Salamon powrócił po 41 latach od śmierci. Zmarł w Koszycach w 1981 roku.  Razem z trójką swojego rodzeństwa: Istvanem, Margitą, Evą wychował się na zamku „Dunajec” w Niedzicy.

Po uroczystej mszy w miejscowym kościółku prochy Gezy Salamona zostały przeniesione w procesji na cmentarz rodzinny Salamonów i złożone w grobowcu. Na cmentarzu zostali już wcześniej pochowani rodzice Gezy – Ilona i Geza Salamonowie, brat Istvan Salamon, brat ojca Andor Salamon oraz stryj ojca Geza Salamon.

W uroczystości uczestniczyli siostrzeńcy zmarłego, tj. wnukowie ostatnich właścicieli zamku w Niedzicy,  którzy dołożyli wszelkich starań, aby sprowadzić zwłoki zmarłego wujka do rodzinnego grobowca w Niedzicy – Zamku.
W uroczystości wzięli udział m.in.: konsul Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, wicekonsul Sandor Nedeczky, wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, proboszcz parafii w Niedzicy ks. Józef Bednarczyk, gospodarze zamku Krzysztof Mazur i Ewa Jaworowska – Mazur, prezes Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk, przedstawiciele  organizacji  społeczno- kulturalnych oraz lokalna społeczność.

Historia cmentarza rodziny Salamon w Niedzicy

Cmentarz rodziny Salamonów w Niedzicy umiejscowiony na niedużej skale wapiennej w Pieninach Spiskich został założony w 1936 r. przez baronową Ilonę Salamonową, ostatnią właścicielkę zamku „Dunajec” w Niedzicy. Cmentarz znajduje się w dolnej części grzbietu Tabor nad Jeziorem Czorsztyńskim. Skała na której się znajduje wznosi się na wysokość 604 m n.p.m. Ilona Salamon przeniosła na ten cmentarz prochy swojego zmarłego w 1920 roku męża Gezy Salamona, jego brata Andora i jego stryja Gezy. Pod koniec wojny Ilona na zawsze opuściła Niedzicę, zamek, a należące do niej tereny zostały po wojnie znacjonalizowane. Zmarła w 1964 r. na Węgrzech, a rodzina w 1977 r. sprowadziła jej prochy oraz jej syna Istvana na prywatny cmentarzyk w Niedzicy. 8 grudnia 2022 roku do rodzinnego grobowca Salamonów złożone zostały prochy najstarszego syna Ilony i Gezy Salamonów – zmarłego w Koszycach w 1981 roku Gezy Salamona.

fot. Julian Kowalczyk

Shares