Zaprosili Justynę Kowalczyk, wystartuje Kuba Twardowski. Do XI edycji Biegu Podhalańskiego zapisało się już 350 zawodników

NOWY TARG. Do XI edycji Biegu Podhalańskiego zapisało się już 350 zawodników. Jeśli nie nastąpi gwałtowne i nieprzewidziane załamanie pogody – dojdzie on do skutku w najbliższą sobotę. Przygotowania weszły w końcowy etap.

Jak informuje Urząd Miasta Nowy Targ miniony weekend przyniósł wyraźny wzrost zainteresowania największą po Biegu Piastów w Jakuszycach masową imprezą narciarską w Polsce.

– Ostatnio trochę śniegu dosypało, ale ten wiatr nie pomagał, bo śnieg przesuwał, ale ratrak w minionych dniach i dzisiaj intensywnie pracuje na trasie, aby przygotować odpowiednią ilość torów odpowiedniej jakości – mówił podczas konferencji prasowej Arkadiusz Szymczykkierownik referatu sportu i turystyki w UM Nowego Targu. – Prognozy na najbliższe dni wskazują, że te warunki powinny się utrzymać, a nawet nieco polepszyć, bo przewidywane są jeszcze opady śniegu.  

W najbliższą sobotę, do najdłuższego, 30-kilometrowego dystansu, zawodnicy wystartują o godz. 11.00. 10 minut później wyruszy najliczniejsza grupa, by pokonać dystans 15-kilometrowy. Zapisani na dystans 6-kilometrowy wyruszą o godz. 11.20. Prawie setka zapisanych do tej pory zawodników wybrała dystans najdłuższy. Ponad 150 biegaczy zmierzy się z dystansem średnim.

Zapisy w wersji on-line trwają do 2. lutego. 4 i 5. lutego będzie się można zapisać już w biurze zawodów na lotnisku. A nagrody – z pewnością przyciągną zawodników.

– Udało się miastu pozyskać cennego partnera generalnego: Alior Bank, którego prezes ufundował dla najszybszej zawodniczki i najszybszego zawodnika na dystansie 30 km nie tylko puchar, ale także nagrodę w wysokości 5. tys. zł, co czyni Bieg Podhalański prestiżowym wyścigiem, który ma szanse przyciągnąć naprawdę znanych zawodników – z kraju i za granicy – dodaje szef referatu. – Mamy już zapisy przede wszystkim ze Słowacji. Na dystansie 15 km zwycięzcy otrzymają nagrody 2-tysięczne, ufundowane przez burmistrza Nowego Targu.  Na dystansie 6 km będą nagrody rzeczowe. Dodatkowo na każdym dystansie zwycięzcy do VI miejsca dostaną nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsora generalnego – firmę Salomon orz przez innych sponsorów, którzy wsparli nasz Bieg.

Uhonorowani zostaną także najszybsza nowotarżanka i najszybszy nowotarżanin: na dystansie 30 km nagrodą 1000-złotową, a na dystansie 15 km – nagroda 500-złotową.

XI edycję, jak i poprzednie, wsparły lokalne samorządy: Urząd Miasta Nowego Targu, Urząd Miasta Zakopanego, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiat Tatrzański, urzędy gmin Nowy Targ, Szaflary, Poronin, Bukowina Tatrzańska.

Bieg od wielu lat wspierają również firma Holmenkol – najstarszy w świecie producent smarów narciarskich oraz Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji, Aeroklub Nowy Targ, PPUZ, GOPR, OSP Nowy Targ i OSP Szaflary. Miejsca parkingowe będą zapewnione na zmrożonej murawie lotniska.

Przy malowniczych trasach poprowadzonych wokół Rezerwatu „Bór na Czerwonem” bonusem dla zawodników będą widoki na Gorce i Tatry, ale nie tylko. Każdy z zawodników otrzyma medal i kaszkietkę z logiem XI Biegu Podhalańskiego. Prócz tego pakiet startowy z gadżetami promocyjnymi. Będzie miał zapewniony bufet na trasie i ciepły posiłek. 

Dla kibiców z Nowego Targu, turystów i rodzin towarzyszących zawodnikom organizatorzy przygotowali strefę gastronomiczną, strefę zabaw dla dzieci wraz z biegówkowym torem przeszkód, a dla dzieciaków – nie lada atrakcję w postaci przejażdżek psimi zaprzęgami. Wszystko po to, by cieszyli się mieszkańcy, a przyjezdni mile spędzili czas w Nowym Targu.    

Dekorację zwycięzców zaplanowano na godz. 14.00, kiedy czołówka już na pewno dobiegnie do mety.

W ściągnięciu zawodników, którzy nadadzą rumieńców rywalizacji, pomogą miastu związki narciarskie – Polski i Tatrzański. 

– Zachęcamy wszystkich zawodników, żeby po dekoracjach zostali jeszcze do końca, ponieważ sponsorzy ufundowali różne nagrody, które będą wśród nich rozlosowane – mówi wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. – Zapraszamy serdecznie, pogoda nam sprzyja, mamy nadzieję, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem.

Justyna Kowalczyk, która brała udział w I Biegu oczywiście została zaproszona. Na pewno jednak wystartuje trener paraolimpijczyków, nowotarżanin – Kuba Twardowski.

źródło: UM Nowy Targ

Shares