Previous
Next

2700 zł. mandatu dla pirata drogowego

Policjanci nowotarskiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli kierującego, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość jak też niedostosował się do podwójnej linii ciągłej. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 2700 zł i stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

W minioną sobotę (29 stycznia br.)  w godzinach wieczornych funkcjonariusze nowotarskiej grupy SPEED w miejscowości Rabka Zdrój, zatrzymali do kontroli samochód marki BMW, którego kierowca w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 143km/h. Kierujący śpiesząc się zapomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sytuacji gdy na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość zostanie przekroczona o więcej niż 50 km/h, obligatoryjnie zatrzymywane jest mu prawo jazdy na okres trzech miesięcy.  Mężczyzna za przekroczenie dozwolonej prędkości o 93 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h, jak też przekroczenie osi  jezdni  i niedostosowanie się do podwójnej linii ciągłej został ukarany mandatem karnym w kwocie 2700 złotych.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują wyższe stawki mandatów karnych za niektóre wykroczenia w ruchu drogowym. Wzrost nakładanych mandatów karnych dotyczy głównie tych wykroczeń,  które mają istotny wpływ na powstawanie wypadków drogowych. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 30 km/h mandat karny wynosi 800 złotych, powyżej 40 km/h 1000 złotych, powyżej 50 km/h 1500 złotych, powyżej 60 km/h  2000 złotych i powyżej 70 2500 złotych. Za wykroczenia drogowe nie objęte taryfikatorem policjant, w drodze mandatu karnego, może nałożyć grzywnę nawet do 5000 zł. W przypadku wykroczeń nieobjętych postępowaniem mandatowym lub w przypadku nieprzyjęcia mandatu karnego,  o wysokości grzywny decyduje sąd. Według nowych przepisów za wykroczenia drogowe może on orzec grzywnę do 30000 zł.

źródło: KPP Nowy Targ

Shares