„Porucznik Krystyna Kudela – sanitariuszka i żołnierz AK” – projekt edukacyjny w II LO w Nowym Targu

Porucznik Krystyna Kudela – sanitariuszka i żołnierz AK, zawsze pomocna, życzliwa, serdeczna, prawdziwa patriotka miłująca swoją ojczyznę. W tym roku obchodzimy 80 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową i 10. rocznicę śmierci porucznik Krystyny Kudeli. Projekt został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego i Burmistrza Miasta Nowy Targ.

Uczniowie z klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, Kacper Kraj i Konrad Długi, od początku marca 2022 r. realizują projekt historyczno-obywatelski, którego celem jest upamiętnienie postaci porucznik Krystyny Kudeli.

Pierwszym etapem projektu było przeprowadzenie badania ankietowego, które pozwoliło zbadać poziom wiedzy w tym obszarze i opracować dalszy plan działań. W ankiecie wzięło udział 130 osób, największą grupę badanych stanowiły osoby w wieku od 14 do 18 lat (67,7%) oraz osoby w wieku od 19 do 25 lat (24,6%). 93% respondentów nigdy nie słyszało o por. K. Kudeli, jednak chcieliby poznać historię jej życia.

Rodzina pani Krystyny udostępniła cenne materiały z rodzinnego archiwum, które nie były jeszcze nigdzie publikowane. Na ich podstawie uczniowie przygotowali prezentację oraz film.

O działaniach młodej sanitariuszki, łączniczki, żołnierza Armii Krajowej działającej w Inspektoracie „Maria”, Placówka „Sarna” w Słaboszowie, 3/I/112 pp/106 Dywizji Piechoty AK usłyszeli uczniowie klasy 1D w II LO, a później cała społeczność szkoły w czasie audycji nadanej przez szkolny radiowęzeł 25 marca w 95. rocznicę urodzin por. Krystyny Kudeli, uczniowie klasy 7a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu, uczestnicy warsztatów on-line z dla finalistów IV Konkursu Wiedzy Prawnej oraz goście odwiedzający II Liceum 1 kwietnia w czasie Dnia Otwartego dla Ósmoklasistów.

Porucznik Krystyna Kudela bardzo często odwiedzała uczniów nowotarskich szkół, w tym II Liceum, opowiadając swoją historię i czytając wiersze. Namalowała także obraz patronki szkoły Św. Jadwigi Królowej. Nigdy nie zabiegała o zaszczyty, stąd zapewne nie jest znana szerokiemu gronu osób, dlatego tym bardziej warto o niej pamiętać.

źródło: SP Nowy Targ

Shares