IX Kongres Kultury Regionów już za nami

Zakończył się trwający od wtorku, 17 października br. IX Kongres Kultury Regionów. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Tchnienie”. W trakcie wystąpień motyw powietrza był omawiany wielowymiarowo. Od tysiącleci jest inspiracją pisarzy, poetów, malarzy. Pojawia się w twórczości jako dobra energia i symbol wolności. Muzycy wykorzystują powietrze jako dźwięk, a filozofowie niezmiennie przekonują, że bez powietrza nie ma istnienia.

W kongresie udział wzięli specjaliści i przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych. Nie zabrakło etnografów, regionalistów, teologów, etnologów, psychologów czy artystów. Oprócz wykładów odbyły się warsztaty praktyczne dla uczestników. Wydarzeniu towarzyszyły koncerty muzyczne. Podczas dyskusji i wystąpień można było obejrzeć wystawę Natalii Rex pt. „Rękodzieło”.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali – Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, podpisało umowę z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, dotyczącą współpracy podczas organizacji wydarzeń Kongresu pn. Rozdmuchiwanie zapału. Wichrowe Wzgórza i Przeminęło z wiatrem oraz zapewnienia obsługi konferansjerskiej i artystycznej.

źródło: UG Czorsztyn

Shares