Zmarł ksiądz prałat Andrzej Waksmański z Trybsza

22 lutego 2024 r. rodzina, przyjaciele a także społeczność wsi Trybsz  pożegnała  księdza  prałata  Andrzeja Waksmańskiego. Ksiądz prałat zmarł  18 lutego 2024 w wieku 82 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. św. Szczepana w Krakowie oraz w rodzinnej parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu, gdzie zmarły został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, natomiast list do uczestników liturgii pogrzebowej skierował również abp Marek Jędraszewski.

Ksiądz Andrzej Waksmański urodził się w 1 grudnia 1941 roku w Trybszu. Ukończył nowotarskie liceum ogólnokształcące w 1958 roku a następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w Katedrze Wawelskiej z rąk Karola Wojtyły w dniu 21 czerwca 1964 roku. Ksiądz prałat pracował jako wikariusz w parafiach: Maków Podhalański, Raba Wyżna, Bielsko-Biała, Mszana Dolna oraz Siersza. W latach 1980-1991 był pierwszym proboszczem parafii w Andrychowie,  gdzie z jego inicjatywy powstał tamtejszy kościół parafialny św. Stanisława BM. Od 1991 do 2012 roku Ksiądz Andrzej pełnił funkcje proboszcza w parafii św. Szczepana w Krakowie, gdzie jako kapłan emeryt  kontynuował swoją posługę,  wspierając duszpastersko tamtejszą parafię do ostatnich dni życia.

Był przewodniczącym Komisji ds. Konserwacji Zabytków Architektury i Sztuki Sakralnej i referentem ds. budownictwa sakralnego w Biurze Ekonoma Archidiecezji Krakowskiej oraz przez wiele lat pełnił funkcję kapelana małopolskiej Policji.

Ksiądz  prałat  Andrzej Waksmański  często wracał do domu rodzinnego, do Trybsza, na Spisz. Interesował się i troszczyć o bieżące sprawy swojej rodzinnej  parafii i miejscowości.

Był człowiekiem wielkiej wiary w  trudnych czasach wielkiej próby, o których sam opowiedział w „Notacjach” – cyklu dokumentalnym, poświęconym niezwykłym osobistościom. 

źródło: UG Łapsze Niżne

Shares