Previous
Next

W św. Jana modlili się w Wojtyłowej Gazdówce w Ochotnicy Górnej

24 czerwca, w święto św. Jana – patrona rolników, gospodarzy, pasterzy i juhasów, mieszkańcy Gminy Ochotnica Dolna wraz z ochotnickim bacą Jarkiem Buczkiem modlili się, podczas mszy św., o potrzebne łaski w trwającym od maja sezonie pasterskim.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Stanisław Kowalik – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej oraz Kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce. Wierni zgromadzili się na mszy św. w Wojtyłowej Gazdówce na Skałce w Ochotnicy Górnej – miejscu symbolicznym, w którym przebywał późniejszy święty Jan Paweł II – pasterz kościoła na całym świecie.

Skałka to miejsce wyjątkowe, jest święte, tutaj chodziły święte stopy papieża Jana Pawła II, ale chodziły też tutaj stopy ludzi, naszych gazdów, Janczurów, którzy musieli bardzo się natrudzić chodząc na dół do wsi, do kościoła, chodząc tu po górach, gazdując. Ten trud to ich miłości do Serca Jezusowego, z którego czerpali siłę. Ich wysiłek i wiara splatają się w piękny bukiet, który i dziś zdobi ołtarz. Jezus szuka owiec, szuka nas. Pan Jezus jest pasterzem i jest utrudzony szukaniem ludzi. Jarek wychodzi na bacówkę, na kilka miesięcy opuszcza dom, pilnuje owiec, strzeże ich wraz z juhasami, dlatego także jest utrudzony i zmęczony. Podobnie jest w naszym życiu duchowym. Ale trzeba się pocieszać nawzajem i wspierać – mówił podczas kazania ks. Kowalik. Na koniec głos zabrał Jarek Buczek:

„Dziękuję ks. Kowalikowi za sprawowaną msze św., za ducha pasterskiego. To tradycja, że na Jana odprawiało się mszę św. Podtrzymujemy tę tradycję dalej. Początek i koniec dnia u naszych przodków zaczynał się zawsze modlitwą, modlitwa ludzi ratowała, dodawał im sił. Na bacówce też modlimy się, bo modlitwa uspokaja i krzepi. Bóg zapłać wszystkim za pomoc i promowanie tradycji pasterskiej”.

Po mszy św., w oprawie góralskiej, odbyły się posiady przy ognisku i przy dźwiękach muzyki regionalnej. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. Jarek i Małgorzata Buczkowie tj. baca i bacowa, Aneta Wolańska Kierownik WOK w Ochotnicy Górnej i Andrzej Foks Kustosz Wojtyłowej Gazdówki. Organizatorami wydarzenia był Jarek Buczek Bacówka U Bucka i Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej

źródło: UG Ochotnica Dolna

Shares