Previous
Next

Uwaga! Oszustwo na zmianę numeru rachunku bankowego

Policja ostrzega przed oszustwem przez podmianę numeru rachunku bankowego kontrahenta. Przestępczy proceder skierowany jest przede wszystkim do firm. W ubiegły poniedziałek ofiarą takiego oszustwa padł 45-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego. Biznesmen stracił 10 tys. dolarów, ponieważ przelał pieniądze na nowy numer konta bankowego, podany przez rzekomego kontrahenta.

Policjanci z Przemyśla przyjęli w poniedziałek zgłoszenie oszustwa od 45-letniego mieszkańca powiatu przemyskiego. Mężczyzna powiadomił, że na firmową skrzynkę elektroniczną otrzymał wiadomość od zagranicznego kontrahenta z informacją o zmianie numeru konta bankowego do przelewów. Nowe konto było w innym kraju niż siedziba firmy, z którą współpracował, lecz nie zaniepokoiło go to, ponieważ współpracuje on  z wieloma zagranicznymi firmami z różnych krajów i zdarzało się, że te przedsiębiorstwa miały konta w różnych bankach na świecie.

Po dokonaniu przelewu w kwocie 10 tys. dolarów, pracownik jego firmy, drogą elektroniczną, kontaktował się z kontrahentem w spawie nowego zamówienia. Nadmienił, że firma dokonała przelewu na nowy numer konta, które kontrahent podał we wcześniejszej korespondencji. Gdy przyszedł zwrotny e-mail z wiadomością, że nie nastąpiła żadna zmiana numeru konta bankowego, zgłaszający zorientował się, że został oszukany.

Po sprawdzeniu autentyczności adresu skrzynki poczty, z której otrzymano informację o zmianie numeru rachunku bankowego, okazało się, że różnił się drobnym szczegółem.

Policja apeluje do wszystkich o zachowanie czujności – sprawdzenie autentyczności adresu e-mailowego, z którego otrzymaliśmy wiadomość, nie wystarczy. Jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się przed tym oszustwem jest właściwe sprawdzenie, czy nasz kontrahent faktycznie zmienił numer swojego rachunku bankowego. Należy więc skontaktować się z partnerem biznesowym, przedstawić mu treść wiadomości, którą otrzymaliśmy i zweryfikować, czy jest prawdziwa. Możemy również poprosić o dosłanie nam tej informacji, potwierdzonej podpisem i pieczątką firmy, np. za pomocą faksu. Pamiętajmy, że właściwe weryfikowanie wiadomości o zmianie numeru rachunku bankowego, a także każdorazowe upewnianie się, że przelewamy pieniądze na właściwy numer konta bankowego, to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed przestępcami. Wpłata pieniędzy na niewłaściwy numer konta może oznaczać ich utratę.

Źródło: Policja.pl

Shares
Previous
Next