Tatry, 10 maja 2025 r. – W ostatnich dniach w polskich górach doszło do serii groźnych i tragicznych zdarzeń. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) interweniowali wielokrotnie, a warunki panujące w wyższych partiach Tatr pozostają ekstremalnie niebezpieczne.

Śmiertelny wypadek na Rysach – turystka zginęła po upadku
W sobotę 10 maja 2025 r. na szlaku prowadzącym na Rysy doszło do śmiertelnego wypadku. Turystka spadła spod wierzchołka, ponosząc śmierć na miejscu. Obecnie na Rysach nadal zalega twardy, zlodowaciały śnieg, a występujące oblodzenia znacznie zwiększają ryzyko poślizgnięcia i niekontrolowanego upadku. To kolejne tragiczne zdarzenie w Tatrach tej wiosny.

Ewakuacje i interwencje TOPR – trudne warunki w górach
Dzień wcześniej, 9 maja, ratownicy zostali wezwani do nagłego zachorowania pracownika Babiogórskiego Parku Narodowego. Poszkodowanego ewakuowano śmigłowcem do szpitala w Zakopanem. Tego samego dnia odnaleziono ciało innego turysty na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – jego zwłoki przetransportowano przez zespół TOPR.
Dziś ratownicy udzielili także pomocy dwóm turystom z Hiszpanii, którzy zostali wychłodzeni w rejonie Szpiglasowej Przełęczy. Dzięki szybkiej reakcji TOPR udało się ich bezpiecznie ewakuować.
Warunki w Tatrach – aktualne zagrożenia
TOPR ostrzega: mimo kalendarzowej wiosny, w Tatrach nadal panują warunki zimowe. W wielu miejscach w wyższych partiach gór zalega twardy śnieg, lód i oblodzenia, z których wystają skały. Nawet niewielki błąd może doprowadzić do upadku z wysokości i tragicznych konsekwencji.
Najważniejsze zalecenia dla turystów:
- Sprawdzaj prognozy pogody i komunikaty lawinowe przed wyruszeniem w góry.
- Zabieraj odpowiedni sprzęt – raki, czekan, kask to niezbędne wyposażenie.
- Nie przeceniaj swoich możliwości – dostosuj trasę do warunków i swojego doświadczenia.
- Informuj bliskich o planowanej trasie i korzystaj z aplikacji Ratunek.
⚠️ TOPR apeluje: Warunki w Tatrach są zdradliwe – nawet doświadczeni turyści muszą zachować najwyższą ostrożność.
Fot. R. Mikler, W. Mateja / TOPR