Sztuka „Wesele Góralskie” Jana Malinowskiego z „Pagorek” ma 100 lat

Był wieloletnim naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy i przy niej już w 1904 roku założył Kółko Amatorskie, które kilkanaście lat później przekształcił w Zespół Regionalny. 100 lat temu, w 1922 roku, po raz pierwszy wystawił swoją sztukę „Wesele Góralskie”. Jan Malinowski, szczawniczanin, miłośnik kultury Pienin, wystawianie sztuki „Wesele Góralskie” zastrzegł wyłącznie dla zespołu ludowego działającego przy OSP, aby zapewnić szczawnickiej jednostce straży pożarnej środki na utrzymanie.

Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego działający przy OSP w Szczawnicy postanowił uczcić powstanie sztuki swojego założyciela i zaprasza 18 września (niedziela) o godz. 15:00 do Dworku Gościnnego w Szczawnicy na jubileusz 100-lecia sztuki „Wesele Góralskie” autorstwa Jana Malinowskiego z „Pagorek”.

Przeddzień głównego wydarzenia , 17 września o godz. będzie miał przejazd zespołu w strojach ludowych przez miasto oraz złożenie wiązanek kwiatów na cmentarzu oraz w Parku Górnym jak również msza święta o godz. 17.00.

18 września organizatorzy zapraszają na godz. 15. 00 do Dworku Gościnnego na występ artystyczny „Wesele Pokoleń” oraz uroczystość jubileuszu 100 lecia sztuki „Wesele Góralskie”

Jan Malinowski zespół regionalny nazwany później jego imieniem utworzył w 1922 roku. Poprzedzone to było utworzeniem przez niego w 1902 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy Kółka Amatorskiego. Malinowski ze strażą pożarną był związany można rzec od dziecka, bo jego ojciec także był strażakiem, organizatorem pierwszej straży pożarnej w Szczawnicy powstałej w roku 1888. Straże podczas zaborów skupiały także znaczne grono przedstawicieli środowisk patriotycznych i niepodległościowych oraz działaczy kulturalnych i oświatowych. Tak przy szczawnickiej straży powstało najpierw kółko artystyczne a później zespół regionalny.

Malinowski był miłośnikiem tradycji ludowej Pienin, zbierał materiały dotyczące muzyki tego terenu, pieśni, melodii góralskich, obrzędów i zwyczajów. Gromadził dokumentację dotyczącą tańców, strojów regionalnych i muzyki. Na podstawie zgromadzonego materiału napisał scenariusz pienińskiego wesela góralskiego, a prawo do jego wystawiania zastrzegł wyłącznie dla zespołu regionalnego działacego przy OSP w Szczawnicy. Miało to na celu zapewnienie dopływu środków finansowych na działalność straży pożarnej.

folklorze zaczął zbierać pieśni i melodie góralskie, opisywać obrzędy i zwyczaje, gromadzić dokumentację do tańców, muzyki, stroju itp. W ten sposób zgromadził bogaty materiał, na podstawie którego napisał scenariusz pienińskiego wesela góralskiego, zastrzegając prawo do wystawiania go jedynie dla Zespołu folklorystycznego działającego przy OSP.

Sztuka „Wesele Góralskie” była pokazywana na terenie całej Polski i stała się świadectwem folkloru, zwyczajów i tradycji Pienin. Zdobywała liczne nagrody na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach ukazując bogactwo tradycji i folkloru górali pienińskich .

Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy – YouTube

Shares