Previous
Next

Oddali hołd poległym na Przysłopie żołnierzom Armii Krajowej

21 lutego na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych w 1944 roku na Przysłopie żołnierzy Armii Krajowej .

O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. przypomniał prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy Marek Misztal, który przybliżył historię zastrzelonych żołnierzy. W uroczystości oddając hołd poległym żołnierzom uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz i sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy a także przedstawiciele szkół i dyrektorzy: Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy, Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej LO w Krościenku n/D , jak również delegacja Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy oraz Pienińska Szkoła · Branżowa I st. · im. ks. Franciszka Blachnickiego w Szczawnicy. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”. Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców.

źródło: UM Szczawnica

Shares