Previous
Next

Adaptują budynek szkoły podstawowej na Gminną Bibliotekę Publiczną

Blisko 2,5 mln złotych będzie kosztowała adaptacja budynku szkoły podstawowej na Gminną Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach. Dotychczas, w 2022 roku zakończono I etap inwestycji którego koszt wyniósł blisko 750 tys. zł. Całość I etapu została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach I etapu zostały wykonane prace remontowo – budowlane budynku: wymiana części pokrycia dachowego, wymiana stolarki okiennej, termomodernizacja budynku, roboty instalacyjne: elektryczne, roboty sanitarne: instalacji wodno- kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i kotłowni.

Nowy lokal Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach w zaadoptowanym budynku szkoły podstawowej będzie spełniał obowiązujące kryteria użyteczności publicznej. Dostosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnościami i wyposażenie biblioteki w odpowiedni sprzęt i meble umożliwi osobom ze szczególnymi potrzebami swobodne i nie ograniczone żadnymi barierami korzystanie ze zbiorów i usług bibliotek.

W nowym budynku zostanie wydzielona przestrzeń na wypożyczalnię ze stanowiskiem dla pracownika, czytelnię z księgozbiorem popularnonaukowym, strefę dla seniora, pomieszczenia dla dzieci i młodzieży, czytelnie komputerową, magazyn, strefę wypoczynku oraz sanitaria dla użytkowników. Ideą tego przedsięwzięcia jest zwiększenie poziomu atrakcyjności świadczonych usług bibliotecznych, poprzez aranżację przestrzeni i odpowiednie wyposażenie biblioteki takie jak stanowiska komputerowe, meble ergonomiczne dostosowane do rodzajów zbiorów oraz do grup wiekowych i kategorii czytelników.

Zakończenie prac zaplanowano na 2024 rok.

Shares
Previous
Next