11 licealistów nie było w stanie przedrzeć się przez wielkie zaspy śniegu. Pomogli im ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR

Dziś o godzinie 3 nad ranem zakończyła się całonocna wyprawa po 11 licealistów, których pokonały trudne zimowe warunki na szlaku w Gorcach.
Grupa młodzieży wędrująca zielonym szlakiem z Turbacza do Ochotnicy, około godziny 20.30, z powodu bardzo trudnych warunków na szlaku utknęła w okolicy Średniaka (1190 m n.p.m.)

Kilkugodzinny marsz przez nieprzetarty teren, przedzieranie się przez 1,5 m zaspy śniegu, wiejący wiatr, ciemność, opad śniegu oraz przemoczenie i wychłodzenie skutecznie utrudniło grupie dotarcie do zamierzonego celu.

Na pomoc wyruszyli ratownicy z Krościenka, Szczawnicy, Turbacza oraz Nowego Targu, którzy po kilku godzinach przedzierania się za pomocą skuterów, quadow z napędem alternatywnym oraz nart skiturowych dotarli do poszkodowanych.

Po zabezpieczeniu termicznym najbardziej wychłodzonych uczestników rozpoczęła się ewakuacja do Schroniska na Skałce. Wszyscy poszkodowani w dobrym stanie zostali na noc w schronisku.

źródło: Grupa Podhalańska  GOPR

Shares