Previous
Next

Zmarł Jan Jachymiak – tylmanowianin, artysta, malarz obrazów na szkle

18 listopada, w szpitalu w Makowie Podhalańskim, w wieku 92 lat zmarł Jan Jachymiak – artysta ludowy z Tylmanowej, nazywany „Picasso z Tylmanowej”.

Urodził się w 1930 r. w Tylmanowej. To właśnie tutaj w rodzinnej miejscowości narodził się też jego wielki talent malarski inspirowany lokalnymi motywami ludowymi. Z techniką malowania na szkle zapoznał się w latach 1946-1947 w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego, na kursie zorganizowanym przez Jana Samuela Miklaszewskiego, profesora rysunku i malarstwa. W 1969 roku wyjechał do Chicago i tam mieszkał na stałe.

Namalował na szkle m. in. Stacje Drogi Krzyżowej do Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce w Zakopanem (1954) i Stacje Drogi Krzyżowej do kościoła NMP Królowej w Murzasichlu (1958). Na światowych Festiwalach Młodzieży i Studentów w Warszawie (1955) i Moskwie (1957), za wystawione w działach sztuki ludowej obrazki malowane na szkle, otrzymał II nagrodę, Nagrodę Pokoju i Złoty Medal. W 1958 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Jego prace były prezentowane także na wystawach we Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Austrii, Finlandii, ZSRR, Jugosławii. W latach 1970-1980 można było je oglądać w muzeach i galeriach w USA (Chicago, Cincinnati, Los Angeles, Ouray, Milwaukee).

Fotografie jego obrazów zdobiły wiele stron czasopism, kalendarzy i książek np. tomik wierszy Hanki Nowobielskiej pt.: „Kukułecka”. Pisano o nim wiersze np. poeta krakowski Jan Maria Gisges napisał wiersz pt.: „Czarna Madonna Jachymiaka”. W roku 1968 poeta Stanisław Nędza-Kubiniec napisał 10 zwrotkowy wiersz o życiu i twórczości Jana Jachymiaka pt.: „Obrazki na szkle”.

W 1971 r. firma H. George Caspari, Inc. z Nowego Jorku wydała w nakładzie 250 tys. sztuk pocztówki z obrazami na szkle Jana Jachymiaka. Pocztówki można było kupić w sklepach artystycznych i galeriach na całym świecie.

W pracach Jachymiaka dominuje motyw zbójnicki oraz pracy w polu.

W Tylmanowej wystawa praca Jana Jachymiaka miała miejsce w 2012 roku. Obrazy można było oglądać w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej.

Brał udział także w redyku karpackim w sierpniu 2013 na Błyszczu. To wydarzenie zainspirowało go do namalowania kilkudziesięciu prac na temat pasterstwa.

Pogrzeb śp. Jana Jachymiaka odbędzie się w najbliższą sobotę (tj. 26.11.2022  r.), o godz. 13.00 w Tylmanowej.

źródło: UG Ochotnica Dolna

Shares