Previous
Next

Rok temu prochy najstarszego syna ostatnich właścicieli zamku w Niedzicy spoczęły na cmentarzu rodziny Salamon

Rok temu, 8 grudnia 2022 roku na cmentarzu rodziny Salamon złożono prochy najstarszego syna ostatnich właścicieli zamku w Niedzicy – Gezy Salamona, zmarłego w Koszycach w 1981 roku.

Dzieci ostatnich właścicieli zamku w Niedzicy – Ilony i Gezy Salamonów : Geza Istvan, Margita, Eva

Geza Alapi Salamon urodził się 20 sierpnia 1913 roku w Bethlen (obecnie Beclean w Rumunii). Był najstarszym synem ostatnich właścicieli zamku w Niedzicy – Ilony i Gezy Salamonów. Z matką Iloną i rodzeństwem : Istvanem, Margitą, Evą okres od wiosny do jesieni spędzał w Niedzicy, na zimę wyjeżdżali do Budapesztu.

Geza zajmował się malarstwem (malował głównie akwarele), był pedagogiem w szkołach artystycznych, przebywał głównie w Koszycach. Zmarł w Koszycach w 1981 roku i tam został pochowany na cmentarzu św. Rozalii.

Dzięki staraniom siostrzeńców Gezy ze Szwajcarii i Kanady oraz przyjaciół Salamonów i dyrekcji Muzeum Zespołu Zamkowego w Niedzicy prochy zmarłego zostały sprowadzone do zamku w Niedzicy, a następnie złożone w grobowcu rodzinnym na cmentarzu rodziny Salamon w Niedzicy – Zamku, gdzie pochowani są rodzice Gezy: Ilona i Geza Salamon , brat Istvan Salamon, oraz brat ojca Andor Salamon i stryj ojca Geza Salamon.

W uroczystości złożenia prochów do rodzinnego grobowca Salamonów wzięli udział wnukowie ostatnich właścicieli zamku ze Szwajcarii, dyrekcja zamku Ewa i Krzysztof Mazurowie, członkowie Stowarzyszenia Historyków Sztuki, przedstawiciele lokalnych władz i stowarzyszeń, uczniowie i nauczyciele ZPO w Niedzicy, przedstawiciele węgierskiej dyplomacji w Polsce, miejscowa społeczność, pracownicy zamku.

Fot. Muzeum – Zespołu Zamkowego w Niedzicy/
www.zamekniedzica.pl

Ilona Salamon

Geza Salamon
Shares