Redyk Jesienny w Szczawnicy 2023 za nami – ZDJĘCIA

14 października odbył się Redyk Jesienny w Szczawnicy, uroczyste zakończenie sezonu wypasowego. Był to najbardziej widowiskowy i malowniczy redyk odbywający się na Podhalu, który przyciągnął tłumy turystów z całej Polski.

Barwny pochód rozpoczął się o 12.30 przemarszem Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca wraz z fiakrami na dorożkach. Pędzący kierdel owiec, które opuściły pienińskie hale, prowadził baca Andrzej Majerski wraz z innymi bacami, juhasami, honielnikami, psami pasterskimi przy akompaniamencie góralskiej muzyki Kapela Jaworcanie. W pochodzie uczestniczyli także pienińscy górale w regionalnych strojach oraz gościnnie górale z różnych zakątków Polski.


To niezwykle magiczny moment, kiedy tradycja, pieniński krajobraz stworzyły spektakularne widowisko
Uroczysty pochód zakończył się przy końcowej przystani Flisackiej, gdzie odbyła się impreza plenerowa, podczas której można było podziwiać góralski folklor, skosztować regionalnych przysmaków i znakomicie się bawić podczas występów artystycznych.


O godzinie 14.00 rozbrzmiał dźwięk trombity, którym Zbigniew Przychodzki dał sygnał zejścia owiec i rozpoczęcia części artystycznej.
Wydarzenie prowadzili: Artur Majerczak -Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn oraz Paulina Mogilska-Słowik Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy. Scena rozbrzmiałą wspaniałą muzyką i zatętniła tańcem.


Wpierw widzowie mogli posłuchać góralskiej muzyki w wykonaniu kapeli góralskiej, a później na scenie pojawił się Zespół Regionalny Śtadra z Szaflar.
SzczegóLne podziękowania złożono dla bacy Andrzeja Majerskiego z okazji 25- lecia Jego działalności
Na scenie wystąpił także klimatyczny zespół Dikanda, grający world music. Koncert Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata.


Gwiazdą wieczoru był Zakopower – Official -jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich zespołów wykonujących muzykę folkową z elementami rocka i jazzu, założony przez skrzypka Sebastiana Karpiela-Bułeckę. Muzycy zapewnili znakomitą muzyczną ucztę.

źródło: CKiP w Szczawnicy

Shares