Podsumowali 100 dni działalności Powiatowego Magazynu Pomocy w Nowym Targu dla obywateli Ukrainy. W pomoc włączyło się kilkadziesiąt firm i osób prywatnych z terenu powiatu nowotarskiego

W połowie czerwca, po 100 dniach działalności zakończył działalność Powiatowy Magazyn Pomocy w Nowym Targu dla obywateli Ukrainy. W pomoc dla obywateli ogarniętej wojną Ukrainy włączyło się kilkadziesiąt firm, organizacji i osób prywatnych.

Magazyn został utworzony 1 marca 2022 r. w ramach Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy i działał nieustannie przez około 100 dni. Początkowa działalność skupiała się na przyjmowaniu darów, segregacji, pakowaniu na palety i następnie za pomocą RARS na Ukrainę przez cały okres działania magazyn wysyłał w 3 transportach 52 palety darów (produkty spożywcze, chemia gospodarcza i odzież). Wraz z napływem obywateli Ukrainy na teren powiatu nowotarskiego pomoc skupiła się na wydawaniu uchodźcom na miejscu produktów niezbędnych do codziennej egzystencji.

„Wydaliśmy ponad 150 palet darów; była to żywność, odzież oraz środki higieniczne. Nasz magazyn był miejscem, gdzie można było znaleźć pomoc rzeczową. Do ostatniego dnia działalności wydawaliśmy pieczywo dla obywateli Ukrainy. „W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom, którzy przekazywali dary do naszego magazynu, jak również tym, którzy podejmowali współpracę z nami. Podziękowania kieruje również do pracowników starostwa oraz wolontariuszy, którzy zaangażowani byli w działalność magazynu, poświęcając swój czas i energię na pracę, która niejednokrotnie do lekkich nie należała” – podkreśla Starosta Nowotarski Krzysztof Faber.

Kiedy na Ukrainę spadały pierwsze bomby niosące śmierć i zniszczenie, nikt nie spodziewał się jakim wyzwaniem logistycznym może być prowadzenie magazynu. Magazyn został uruchomiony decyzją Wojewody ale działał dzięki gorącym sercom wolontariuszy oraz ofiarodawców. W początkowym etapie – PMP działał w garażach przy Powiatowym Zarządzie Dróg, później dzięki uprzejmości Pana Janusza Stopiaka, magazyn beż żadnych kosztów przeniesiono do Parku Handlowego Stopiak, gdzie znacząco poprawiły się warunki obsługi dla uchodźców. Z magazynu zmieniliśmy formę pomocy na coś w rodzaju sklepu samoobsługowego dla uchodźców… Gdzie osoby, które uciekały przed wojną i śmiercią, niejednokrotnie pozbawione dachu na głową, mogły w godnych warunkach uzyskać pomoc. O fakt, aby nie zabrakło uchodźcom codziennego chleba, dbała firma Pan Steskal, która przekazywała nam od wtorku do soboty nieodpłatnie pieczywo. Poniedziałek zaś pieczywo zapewniała nam Piekarnia Cukiernia Kalata. Pamiętajmy, że Ukraińcy jedzą pieczywo a szczególnie chleb prawie do każdego posiłku, i tego symbolicznego chleba nie brakowało nigdy.

W Centrum Handlowym Stopiak w naszym punkcie pomocy mieliśmy lodówkę od Karczmy Zadyma, a odzież wystawiana byłą na wieszakach Lavard sp. z o.o. i DIDOSPORT S.C, regały zaś „zbiliśmy” z podarowanych palet we własnym zakresie.

Za każdym razem, gdy mieliśmy większe dostawy lub konieczność segregowania odzieży wspierała nas młodzież ze szkół średnich, harcerze i wolontariusze. Każdy zaś transport do RARS oraz wszelka pomoc logistyczna zapewniona była ze strony Straży Pożarnej oraz Powiatowego Zarządu Dróg. Hurtowe wywozy do RARS przygotowywane były i składowane w magazynach firmy Hreśka Skóry.
Tak w bardzo dużym skrócie od strony logistycznej wyglądała organizacja naszego magazynu.

Z drugiej strony to steki osób i firmy przekazujące dary dla uchodźców. Z wieloma osobami mieliśmy zaszczyt rozmawiać osobiście, zamienić kilka słów. Dla nas nie były to pozycje asortymentowe na magazynie. Wiele z przekazanych darów miało swoją historię ogromnego serca, empatii zrozumienia… Pojawiały się dzieci przekazujące swoje ukochane zabawki, osoby starsze, zbierające wspólnie ostatnie grosze z emerytury aby razem móc przywieźć kilka pełnych wózków darów… Czy ludzi, którzy oddawali całe swe serce aby dołożyć cegiełkę swojej pomocy. Koncerty, zbiórki, dary całych rodzin…
Wolontariusze z biegiem czasu zżyli się z naszymi podopiecznymi. To oni pokazywali nam swoje zbombardowane domy, zniszczone mieszkania, zrujnowane miasta. Czasem byliśmy świadkami gdy tracili najbliższych… żony mężów, dzieci ukochanych tatusiów…

Dla nas ta wojna nie była tylko obrazami w telewizorze, pokazującymi wydarzenia daleko stąd. Dla nas praca magazynu to nie tylko decyzja Wojewody, to także odruch serca… Z jednej stron widzieliśmy piekło i dramat wojny, z drugiej dar serc tych, którzy pomagali i ofiarowali pomoc. I kiedy nasi podopieczni już usamodzielnili się na tyle, aby radzić sobie sami trudno było nam zamknąć magazyn gdy nadszedł na to właściwy czas… ” – napisali o działalności magazynu i osób oraz firm włączających się w ta działalność na stronie powiatu nowotarskeigo.

Organizatorzy magazynu i wszystkich zbiórek składają serdecznie podziękowania wszystkim podmiotom współpracującym z Powiatowym Magazynem Pomocy w Nowym Targu:

  1. Park handlowy Stopiak – bezpłatne udostępnienie lokalu, w którym prowadziliśmy nasz magazyn oraz za przekazanie ogromnej ilości darów.
  2. Lavard sp. z o.o. – regały z wieszakami na których układaliśmy odzież.
  3. Firma reklamowa DIDOSPORT S.C. – regały na których układaliśmy odzież.
  4. Karczma Zadyma – Lodówka, w której mogliśmy przechowywać żywność.
  5. Podhalańskie Centrum Dystrybucji Salami Sp. j. – wędliny.
  6. Oshee Polska Sp z o.o – napoje oraz batoniki.
  7. Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz – ogromne ilości nowego obuwia.
  8. Burlington Fire Department w Kanadzie – bony na zakupy i usługi.
  9. Firma Pan Steskal – codziennie duże ilości pieczywa oraz drożdżówek, które codziennie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
  10. Piekarnia Cukiernia Kalata – również duże ilości pieczywa przekazywane do naszego magazynu.
  11. Fundacji Rozwoju Regionu Rabka – przekazanie darów, które fundacja otrzymała z Belgii.
  12. Luzik Pub Maniowy – przekazanie darów, które zakupione zostały ze zbiórki finansów podczas organizowanych koncertów pn. „Gramy dla Ukrainy”.
  13. PSP Nowy Targ – przekazanie darów oraz pomoc w załadunku palet.
  14. Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu – organizacja magazynu, który swoją działalność rozpoczynał w garażach PZD.
  15. Hreśka Skóry – udostępnienie powierzchni magazynowej do przechowania zapakowanych, gotowych palet do transportu za pośrednictwem RARS.
  16. PPHU Biela Stanisław Biela – wędliny.
  17. Super Market Rajski Lewiatan – przekazanie darów.
  18. Sklep Lewiatan – Leja Nowy Targ.
  19. Castorama – palety i kartony

Wsparcie szkół:

  1. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Nowym Targu
  2. Zespół Szkół Nr 1 im. Wł. Orkana w Nowym Targu
  3. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu
  4. Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu
  5. Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu
  6. Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży
Shares