Previous
Next

Po góralsku i harcersku – I Rajd Papieski

Była wyjątkowa frekwencja i niezwykła atmosfera podczas I Rajdu Papieskiego na Wojtyłową Gazdówkę. Kto był może potwierdzić. Dopisali miejscowi oraz turyści, a także wielka rzesza harcerzy, która dotarła na Skałkę z Rabki, Białki i Bukowiny Tatrzańskiej oraz z okolic Nowego Sącza razem z 9 Podhalańską Drużyną Harcerską im. Olgi i Andrzeja Małkowskich działającą w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej. Przybyli również potomkowie partyzantów z Armii Krajowej stacjonujących podczas II wojny światowej w Ochotnicy.  W uroczystości uczestniczył także Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna i Maria Łojas – Jurkowska Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna i Radna Rady Powiatu Nowotarskiego.

Wszyscy zgromadzili się w tym wyjątkowym miejscu w górach by przeddzień 44 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oddać hołd Świętemu. Nabożeństwo w Wojtyłowej Gazdówce poprowadził ks. dr Stanisław Kowalik proboszcz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP z Ochotnicy Górnej. Podczas kazania ksiądz przypomniał jak w 1955 roku w gościł tutaj ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Ksiądz Wojtyła przyjechał w Gorce wraz z grupą młodzieży na blisko dwutygodniowy obóz narciarski.

Zanim na Skałce zabrzmiała „Barka” ulubiona pieśń Jana Pawła II na trasie Rajdu Papieskiego a dokładnie w miejscu sztabu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK została poświęcona tablica upamiętniająca wydarzenia II wojny światowej. Znajdują się na niej informacje dotyczące – bitwy Ochotnickiej stoczonej w dniach 18-20 października 1944 roku, 80. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz 78. rocznicy zaprzysiężenia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Ochotnicy.

Po uroczystości był czas na biesiadę przy muzyce i pyszny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. Był czas na pamiątkowe zdjęcia i dyplomy dla uczestników I Rajdu Papieskiego, które razem z Tadeuszem Królczykiem Wójtem Gminy Ochotnica Dolna wręczyła Aneta Wolańska kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej i Andrzej Foks Kustosz Wojtyłowej Gazdówki.I Rajd Papieski zorganizował Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej wspólnie z Andrzejem Foksem kustoszem Wojtyłowej Gazdówki. Uroczystość uświetniła muzyka kapeli „Ochotni” i występ Klubu Seniora „Wiecznie Młodzi”.

Źródło: Gmina Ochotnica Dolna

Shares