Previous
Next

Małgorzata Sarata: Moja babcia jako 19 letnia dziewczyna 100 lat temu wystąpiła w „Weselu Góralskim” jako Panna Młoda

W tym roku w Szczawnicy uroczyście obchodzona jest rocznica 100-lecia premiery „Wesela Góralskiego” autorstwa Stanisława Malinowskiego. Spektakl ukazujący unikatowe zwyczaje, obrzędy, śpiewy i tańce górali pienińskich został 17 września 2022 roku wystawiony z udziałem wszystkich aktorów, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat występowali w spektaklu. Ten występ połączył wszystkie pokolenia żyjących jeszcze członków zespołu od jego powstania. Podczas uroczystości w sposób szczególny uhonorowano Anielę Krupczyńską, która przez przeszło 50 lat opiekowała się zespołem i była jego kierownikiem.

Szczególny sentyment do spektaklu „Wesele Góralskie” ma Małgorzata Sarata, której babcia wystąpiła dokładnie 100 lat temu w tej sztuce. Z premiery z 1922 roku zachowała się unikatowa pamiątka – wspólna fotografia aktorów którzy wystąpili na premierze „Wesela Góralskiego” w 1922 roku.

„Moja babcia Stanisława Wójcik, wtedy Mastalska od Marcinka miała 19 lat jak zagrała Pannę Młodą w tej sztuce. Panem Młodym był wtedy Jan Polaczyk z Barychowa. Dzięki pomocy bardzo zasłużonej dla naszej kultury pienińskiej i Szczawnicy Pani Anieli Krupczynskiej poznałam nazwiska niektórych osób na tym zdjęciu:
Pierwszy od lewej Jan Malinowski – twórca Wesela, od dołu Kunegunda Arendarczyk, potem Stanisław Tomala, Jan Mastalski, Józef Dominik. Siedzą na murku Kazimierz Węglarz i Julian Smaga, potem Feliks Weyers, Wiśniewska,Józef Hurkała,Teresa Piszczkowa,Jan Polaczyk, Stanisław Węglarz „Siekierka”’, Wiktoria Wajersowa, Walek Gacek, Stanisława Wójcik /moja babcia – na samej górze czwarta od lewej/, Antoni Węglarz, Helena Arendarzyk, Magdalena Węglarz, P.Słowik”Sowa”, P.Smagowa, Kazimierz Dziedzina „Wiwer”. Tyle osób udało się dzięki pomocy Pani Anieli ustalić, ale nie nie są to wszyscy,którzy są na tym zdjęciu. Może ktoś rozpoznaje jeszcze kogoś? Zdjęcie zostało zrobione na tle Dworku Gościnnego” – mówi Małgorzata Sarata.

W rodzinnym albumie zachowały się jeszcze dwa zdjęcia związane z „Weselem Góralskim”. Na pierwszym z nich widoczny jest także pierwszy skład „Wesela Góralskiego, na którym babcia Małgorzaty Saraty Stanisława wtedy Mastalska od Marcinka w znajduje się w trzecim rzędzie po lewej stronie, w grupie stojącej, a obok niej jest Jan Polaczyk – Pan Młody. Drugie zdjęcie pochodzi z jubileuszu 50-lecia „Wesela..” w 1972 roku.

Fot. ze zbiorów rodzinnych Pani Małgorzaty Saraty

Shares
Previous
Next