Previous
Next

Koncert „Małej Armii Janosika” w Szczawnicy

29 stycznia w Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu „Małej Armii Janosika”. 150 małych artystów pod kierunkiem Joanny Oleksy oraz Michała Polaczyka zaprezentowało się w repertuarze polskich kolęd i pastorałek oraz melodii rodem z Podhala.

Pomysłodawcą projektu muzycznego „Mała Armia Janosika” jest Damian Pałasz – skrzypek i muzyk, który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich. Kapela góralska, zespół folklorystyczny czy jak kto woli grupa artystyczna, jaka jest „Mała Armia Janosika” jest zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązuje do innych kultur. Obecnie zespół liczy ponad 150 małych artystów, natomiast stowarzyszenie w ramach którego działa liczy ponad 180 osób.

Zespół w ciągu roku cyklicznie wyrusza w trasy koncertowe występując w wielu miastach na terenie całej Polski oraz na licznych scenach m.in. scenie Filharmonii Krakowskiej, Stadionie Narodowym w Warszawie oraz na scenie Opery Narodowej w Budapeszcie. Zespół występował m.in. z Golcami, Katarzyną i Cezarym Żakiem, Piotrem Cyrwusem, zespołem Megitza Trio, Mateuszem Ziółko oraz Anną Jurksztowicz. Mała Armia Janosika nazywana jest również Największą Góralską Kapelą w Polsce, zrzesza dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic – w tym ze Szczawnicy, których łączy zamiłowanie do muzyki regionalnej, kultury i tradycji regionu Podhala.

Organizatorem Koncertu Kolęd „Małej Armii Janosika” był Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, współorganizatorem Rodzina Państwa Mańkowskich przy wsparciu finansowym  Polskich Kolei Linowych.

Fot. UM Szczawnica

Shares
Previous
Next