Previous
Next

Ingres biskupa Wiesława Lechowicza. Przyszły biskup polowy Wojska Polskiego tuż po święceniach był na parafii w Krościenku nad Dunajcem

W sobotę 12 lutego 2022 roku o godz. 11 :00 odbył się ingres nowego biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza do katedry polowej WP. Przez ostatnich 14 lat nowy biskup pełnił posługę jako biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Wcześniej tuz po święceniach przyjętych w 1987 roku został skierowany na do parafii w Krościenku nad Dunajcem.Decyzję Ojca Świętego o nominacji bp. Wiesława Lechowicza na biskupa polowego WP ogłosiła 15 stycznia Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Nowy biskup polowy Wojska Polskiego ma 59 lat. Biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej był przez ponad 14 lat, z czego ponad 10 lat pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Od września 2014 r. jego biuro działa przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W czasie swojej posługi bp Wiesław Lechowicz podejmował wiele inicjatyw na rzecz Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Regularnie odwiedzał ośrodki polonijne i współpracował z organizacjami polonijnymi. Jest też inicjatorem międzynarodowych Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych. Jego dewizą biskupią są słowa: In finem diligere (Do końca umiłować).

Bp Lechowicz jest szóstym biskupem polowym Wojska Polskiego.

Wierzę i liczę na to, że tajemnica mocy i mądrości Bożej będzie także mi towarzyszyć w posłudze, którą dziś podejmuję dla dobra Ojczyzny i Kościoła, Wojska Polskiego i Ordynariatu Polowego – powiedział bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, w homilii podczas ingresu do Katedry Polowej WP.

Fot. Diecezja Tarnowska

Shares