Previous
Next

90. urodziny Henryka Trebunia-Tutka

Dzisiaj swoje 90. urodziny w gronie rodziny i przyjaciół świętował Henryk Trebunia – Tutka – znakomity artysta rzeźbiarz i skrzypek-prymista. Jedyny na Podhalu artysta rzeźbiący w szkle przy użyciu koła szlifierskiego.

Henryk Trebunia – Tutka/fot. Krzysztofa Trebunia – Tutka

Henryk Trebunia-Tutka urodził się w 1932. Pochodzi z ze starego zakopiańskiego rodu Trebuniów. Jest jedynym na Podhalu artystą rzeźbiącym w szkle, znakomitym twórcą ludowym, muzykantem i rękodzielnikiem, laureatem licznych nagród min. tytułu „Zasłużony dla kultury podhalańskiej” (2002) i laureatem „Marki Tatrzańskiej” w kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych (2011). W roku 2014 został laureatem nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artyzm i kunszt rękodzielniczy wykonywanych rzeźb w szkle oraz długie lata pracy rękodzielniczej. Henryk Trebunia-Tutka jest wieloletnim członkiem Związku Podhalan w Poroninie.

Henryk Trebunia Tutka od dziecka wykazywał niezwykły talent do rysowania i modelarstwa. Budował wspaniałe drewniane zabawki (np. modele młynów, tartaków, strzelające flinty) i zachęcał do rysowania swojego młodszego brata – Władysława. Przeniósł tradycyjne podhalańskie ornamenty na szkło i jest dziś jedynym rzeźbiarzem góralskim tworzącym własne kompozycje w tym materiale. Od dziecka grał na skrzypcach, był prymistą cenionym, nagradzanym w konkursach i zapraszanym do zespołów regionalnych. Jego dzieła zdobią podhalańskie kościoły, wille, pensjonaty i domy prywatne. Jako wybitny twórca ludowy został też uhonorowany Marką Tatrzańską i tytułem Honorowy Członek Związku Podhalan” – mówi o stryju Krzysztof Trebunia -Tutka.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Trebunia – Tutka.

Shares
Previous
Next