Wernisaż wystawy pt. „Obrazy igłą i pędzlem utworzone” został zorganizowany 19 maja w galerii w Ratuszu w Krościenku nad Dunajcem. Obrazy haftowane i malowane można jednak będzie podziwiać jeszcze do 20 czerwca.
Swe niezwykłe prace prezentują w galerii dwie artystki: malarka Ewa Majerczak i Krystyna Walosik, haftująca przepiękne portrety i sylwetki, obie należą do Stowarzyszenia Artystów Pienińskich w Krościenku nad Dunajcem. W wernisażu udział wzięło wielu gości, wśród nich nie zabrakło wójta Jana Dydy oraz Józefa Szałwii, dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, które było współorganizatorem wydarzenia.
– Moja przygoda z haftem rozpoczęła się dokładnie w grudniu 2003 roku. Dostałam wtedy od koleżanki kawałek materiału. Zachęciła mnie ona do haftowania. Od tamtej pory stało się to moja pasją – mówi Krystyna Walosik.
Haftowanie to żmudne i pracochłonne zajęcie wymaga długich godzin pracy w skupieniu. – Jeden obraz haftuje się 100, czasem 200, a niekiedy i 300 godzin. Odbywa się to kosztem niektórych prac domowych – mówi Krystyna Walosik. Artystka dodaje, że haftowanie ją uspokaja, uczy cierpliwości, bo z natury jest raczej nerwowa. Wzory swych prac czerpie ona z Internetu lub sama je projektuje w specjalnym programie.
Z kolei Ewa Majerczak, prezes Stowarzyszenia Artystów Pienińskich na wystawie ma obrazy pejzaży i kwiatów. Wszystkie obrazy są olejne, tym razem jednak bardziej radosne i kolorowe. Artysta jest absolwentką klasy rzeźby Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem. Ukończyła ona także wydział wychowania plastycznego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest nauczycielką plastyki. Od początku swej twórczości tworzy ona w różnych technikach: maluje farbą olejną, maluje akwarele, a także jest autorka grafik i rzeźb. Nieobce są jej też inne techniki wyrazu artystycznego, jak choćby: decoupe, origami, kirigami, czy twist art.
Artystkę już od dawna fascynuje malarstwo wczesnego renesansu we Włoszech, a szczególnie twórczość Fra Angelica i Piera Della Francescy. Interesuje ją polskie malarstwo romantyzmu, a także Młodej Polski i sztuka naiwna oraz ludowa.
źródło: UG Krościenko nad Dunajcem