Previous
Next

Gościli harcerki z Kluczborka

Podczas tegorocznych ferii w Izbie Regionalnej w Nowym Targu gościły m.in. harcerki z kluczborskiego Hufca ZHR. Młodzież podczas swojego krótkiego pobytu miała okazję wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i spróbowac góralskich specjałów.

Jak podkreśla Ewa Garbacz ze Związku Podhalan oddział Nowy Targ działająca w Izbie Regionalnej główna cześć aktywności organizacji ukierunkowana jest na przekazywanie kultury i tradycji góralskich młodym pokoleniom mieszkańców regionu, ale także na propagowanie tej kultury również poza granicami Podhala.

„Harcerki wróciły do Kluczborka ze sporą wiedzą na temat Miasta i regionu, a nawet nauczyły się tańczyć po góralsku. Młodzież miała także okazję
odwiedzić Muzeum Podhalańskie, Muzeum Drukarstwa i skorzystać ze ślizgawki. Pan Michał Markieta, pracownik Muzeum Podhalańskiego, opowiedział harcerkom o początkach Miasta, rzemiośle i historii drukarstwa. Dzięki naszej współpracy z Nadleśnictwem Nowy Targ zorganizowaliśmy spacer po Borze na Czerwonem z leśniczym Krzysztofem Przybyłą” – mówi Ewa Garbacz.

FOTO Szymon Pyzowski

Harcerki miały także okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych w Izbie Regionalnej, które prowadził regionalistęa Andrzej Budz oraz dowiedzieć się m.in. jak robiono instrumenty pasterskie i w jaki sposób powstają oscypki. Nie obyło się bez skróbowania jak smakują moskole przygotowane przez panie ze Związku Podhalan oddział Nowy Targ .
Na zakończenie pobytu harcerek z Kluczborka w Izbie Regionalnej było bardzo głośno. Zagrał zespół „Mali Śwarni”z Bernadetą Szumal i była okazja do tańców poprzedzonych krótkim kursem tańca góralskiego. Wieczór zakończyła ślizgawka na nowotarskim Rynku.

FOTO Szymon Pyzowski

Shares
Previous
Next