Gminne manewry strażackie „Wiosna 2022″ w Maniowach

W niedzielę 15 maja 2022 roku w Maniowach przeprowadzono gminne manewry strażackie „Wiosna 2022”. Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przy remizie OSP w Maniowach. Podczas manewrów ćwiczono m.in. postępowanie podczas zdarzeń z instalacjami fotowoltaicznymi, udzielanie pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych jak również ćwiczenia w zakresie ewakuacji poszkodowanego, zakleszczonego w samochodzie

.

Manewry zostały podzielone na dwie części. Podczas pierwszej z nich  komendant gminny OSP przedstawił zagadnienia dotyczące zasad postępowania podczas zdarzeń w obrębie instalacji fotowoltaicznych, których w ostatnim czasie montuje się bardzo dużo zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Jak poinformował komendant OSP w przypadku wystąpienia pożaru na obiekcie, który posiada instalację fotowoltaiczną, strażacy dodatkowo narażeni są na porażenie prądem elektrycznym. Dlatego ważne jest, aby strażak ratownik zapoznał się, jak postępować, po przyjeździe do pożaru obiektów z instalacją fotowoltaiczną. Gdzie wyłączyć zasilanie i czym gasić instalacje fotowoltaiczne.

Podczas drugiej części manewrów przećwiczono ewakuację poszkodowanego, zakleszczonego w samochodzie, przy użyciu urządzeń hydraulicznych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych. Przeprowadzono 3 scenariusze ćwiczeń. W pierwszym uczestniczyli strażacy ratownicy z OSP Sromowce Wyżne i OSP Sromowce Niżne. W drugim udział wzięli ratownicy z OSP Kluszkowce, OSP Czorsztyn i OSP Mizerna a w trzecim strażacy z OSP Maniowy i z OSP Huba. Do tego typu ćwiczeń, użyto samochód osobowy, który miał trafić wkrótce na złom. Przećwiczono warianty rozcinania kolejnych elementów samochodu, aby wydobyć osobę zakleszczoną z samochodu. Po zakończeniu ćwiczeń, porozcinany samochód załadowano na lawetę, która w następnym dniu odwiezie go na złom.

Na podstawie informacji UG Czorsztyn

Shares