Dworska oficyna w Falsztynie końcem lat 70. XX wieku. Retusz i koloryzacja mojepieniny.pl
Oficyna dworska w Falsztynie znajdująca się kilkadziesiąt metrów od nieistniejącego już dworu Jugenfeldów powstała najprawdopodobniej w tym samym czasie co dwór czyli na początku XX wieku.
Oficyna to budynek murowany z cegły, parterowy z poddaszem nieużytkowym, strychem. Budynek wzniesiony został na planie prostokąta o długości 20 m, szerokości ponad 9 m oraz wysokości do kalenicy 7,50 metra. Oficyna przykryta jest dachem dwuspadowym z pokryciem płytami azbestowo-cementowymi płaskimi typu karo. Budynek był w czasie użytkowania wyposażony w instalacje wewnętrzne tj. instalację elektryczną i instalację wodnokanalizacyjną. Ogrzewanie budynku odbywało się poprzez piece kaflowe.
Pierwotnie budynek pełnił funkcję oficyny mieszkalno-gospodarczej towarzyszącej budynkowi dworu, natomiast w późniejszym okresie budynek pełnił funkcję szkoły podstawowej i mieszkania dla nauczycieli. W latach kiedy w budynku dworu prowadzone były kolonie, budynek oficyny pełnił funkcję mieszkalną dla administratora ośrodka.
Po pożarze dworu w roku 1998 r. oraz wykreśleniu budynku dworu w roku 2005 z rejestru zabytków i rozbiórce ruin dworu w roku 2017 całość zabudowań dworskich, została wyłączona z użytkowania i do dnia dzisiejszego stanowią pustostany nieużytkowe.
Budynek na przestrzeni lat od czasu wyłączenia z użytkowania narażony był na postępującą naturalną dewastacje oraz działalność wandali, mimo zabiegów właściciela ograniczających negatywny wpływ warunków atmosferycznych i zabiegów zabezpieczających budynek przed dostępem osób postronnych.
W 2024 roku rozpocznie się odbudowa konserwatorska budynku oficyny wpisanego do rejestru zabytków na terenie zespołu dworskiego na cele świetlicy wiejskiej z punktem informacji turystycznej. W obiekcie powstanie także wystawa muzealna z trzema strefami poświęcona : zespołowi dworskiemu w Falsztynie,
miejscowości Falsztyn oraz Gminie Łapsze Niżne jak również świetlica oraz czytelnia.
Dworska oficyna – stan obecny. Zdjęcia udostępnione przez UG Łapsze Niżne