Previous
Next

732. rocznica śmierci Świętej Kingi i 132. rocznica powołania Komitetu Na Rzecz Budowy Groty Św. Kingi w Krościenku nad Dunajcem

W tym roku przypada 732. rocznica śmierci Świętej Kingi i 132. rocznica zawiązania Komitetu na Rzecz Budowy Groty Św. Kingi w Krościenku nad Dunajcem. W marcu Rada Gminy Krościenko nad Dunajcem jednogłośnie przyjęła uchwałę o ustanowieniu Świętej Kingi Patronką miejscowości Krościenko nad Dunajcem .

Grota Św. Kingi

Postać Świętej Kingi jest nierozerwalnie związana z Krościenkiem nad Dunajcem. To tutaj, w zamku pienińskim niedaleko Krościenka schroniła się święta Kinga wraz z siostrami zakonnymi Klaryskami uciekając w 1287 roku przed Tatarami z klasztoru w Starym Sączu. Jako wotum wdzięczności za schronienie Św. Kinga prawdopodobnie ze swego posagu ufundowała odbudowę dawnego zamku pienińskiego. Mieszkańcy od niepamiętnych czasów uważają św. Kingę za nieformalną Patronkę Krościenka nad Dunajcem. W miejscowości jest ulica św. Kingi, a przy niej zabytkowa kapliczka św. Kingi. Z kolei w pobliżu ruin Zamku Pienińskiego jest grota skalna św. Kingi we wnętrzu której jest jej figura. Grota powstała na Górze Zamkowej w ruinach Zamku Pienińskiego.

Zamek Pieniński

24 lipca 1892 roku, czyli dokładnie w 600 rocznicę śmierci św. Kingi z inicjatywy ówczesnego proboszcza Krościenka nad Dunajcem ks. Kanonika A. Łękowskiego oraz Feliksa Pławickiego zawiązał się Komitet Na Rzecz Budowy Groty Św. Kingi. Celem było upamiętnienie pobytu księżnej Kingi w Pieninach. W grocie stanął posąg św. Kingi wykonany przez Władysława Druciaka z kamienia pińczowskiego, miejsce nazwano sanktuarium św. Kingi. Uroczystości poświęcenia groty i posągu odbyły się 24 lipca 1904 roku. To ten dzień byłby właśnie ustanowiony świętem Patronki miejscowości – św. Kingi.

Kult św. Kingi rozwijał się przez lata w Krościenku nad Dunajcem. Szczególnym dniem był dla mieszkańców 16 czerwca 1999 roku, gdy to papież Jan Paweł II dokonał kanonizacji św. Kingi. Na Górze Zamkowej każdego roku 24 lipca odprawiana jest msza święta. Powstało też Stowarzyszenie Czcicieli Świętej Kingi.

Grota Świętej Kingi

W związku z przypadającymi w tym roku rocznicami : 730 rocznicy śmierci Św. Kingi i 130 rocznicy zawiązania Komitetu na Rzecz Budowy Groty Św. Kingi, władze Krościenka postanowiły uczcić to wydarzenie wystąpieniem do Kurii, a za jej pośrednictwem do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do Stolicy Apostolskiej w celu ustanowienia św. Kingi Patronką Krościenka nad Dunajcem.

Shares
Previous
Next