Previous
Next

175 lat temu wzniesiono kaplicę zdrojową w Szczawnicy

175 lat temu Józef Szalay na prośbę kuracjuszy wybudował kaplicę zdrojową w Szczawnicy

Blisko 3 lata trwała budowa jednego z bardziej charakterystycznych obiektów w Szczawnicy – kaplicy zdrojowej pw. Matki Bożej Królowej Nieba na skraju Parku Górnego, tuż nad willą „Szwajcarka Górna”, na wschód od placu Józefa Dietla. Jej projektantem, budowniczym i fundatorem był Józef Szalay, twórca uzdrowiska w Szczawnicy.  W tym roku mija dokładnie 175 lat od ukończenia budowy kaplicy, która miała miejsce w roku 1847.

Powstanie kaplicy zdrojowej było ściśle związane z prośbami kuracjuszy, którzy przybywali do Szczawnicy. W sezonie letnim kuracjuszy było bardzo wielu i nie byli oni w stanie pomieścić się w małym, drewnianym kościółku który na dodatek znajdował się dość daleko od centrum uzdrowiska. Odpowiadając na prośbę kuracjuszy Józef Szalay w roku 1844 rozpoczął budowę kaplicy. Ukończenie jej budowy nastąpiło w 1847 roku. Kaplica pod wezwaniem Królowej Niebios poświęcona została uroczyście 29 lipca 1847 roku przez dziekana łąckiego ks. Macieja Szafrańskiego.

Neogotycka kapliczka na planie prostokąta, zwieńczona trójboczną apsydą, zbudowana jest z białego kamienia i posiada dwie wieżyczki wspierające przednią ścianę oraz sygnaturkę na zwieńczeniu dachu. W bocznych ścianach znajdują się duże, gotyckie okna, a nad ołtarzem i drzwiami – okrągłe okienka.

Pierwotne wyposażenie kaplicy stanowiły dary rodziny i przyjaciół Józefa Szalaya oraz kuracjuszy. Relikwię drzewa z Krzyża Świętego podarowa świątyni niejaki Kostkowski. W 1848 roku kaplica otrzymała ołtarz „Zbawiciela Świata”. Autorstwo obrazu w ołtarzu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem przypisuje się Józefowi  Szalayowi lub krakowskiemu malarzowi przebywającemu w tym czasie w Szczawnicy Konradowi Coghenowi. Wątpliwości co do autorstwa obrazu w ołtarzu nie rozwiały nawet prace konserwatorskie, które zostały przeprowadzone w 2007 r. ponieważ ani obrazie, ani na ramie nie znaleziono żadnych podpisów czy inicjałów.

Nad wejściem do kaplicy znajduje się napis „BOGU”. Wewnątrz umieszczono 3 marmurowe tablice: na bocznych ścianach dwie tablice, ufundowane przez Józefa Szalaya, poświęcone są jego rodzicom – Stefanowi i Józefinie Szalayom. Trzecia z tablic, na lewo od ołtarza, jest poświęcona Józefowi Szalayowi i została ufundowana przez Onufrego Trembeckiego.

Shares