Previous
Next

Naprzód do Zlotu! Lubań Maniowy 1952

72 lata temu, 18 czerwca 1952 roku powstał film Polskiej Kroniki Filmowej na którym uwieczniona była m.in. mała wioska w Pieninach – Maniowy. Na trwającym nieco ponad 4 minuty filmie można zobaczyć wielkie przygotowania do Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Pracy i Budowniczych Polski Ludowej w wielu miastach i wsiach Polski. Widoczne są kadry z Placu Zbawiciela, stoczni, fabryki samochodów i właśnie Maniów w Pieninach. Widoki z Maniów od 00:03:34:02

Na filmie widać kolejno migawki z wioski Maniowy, młodzież piszącą na ścianach hasła propagandowe i budynek z napisem „MŁODZIEŻY! NA ZLOT MŁODYCH PRZODOWNIKÓW”. Dalej na kilkuminutowym filmie można zobaczyć dzieci, które  rozwieszają plakaty propagandowe, grupę sportowców, którzy rozmawiają z instruktorem Kupińskim czy dziewczynę podpisującą dokument. W ostatnich kadrach widoczna jest rozgrzewka przed treningiem oraz trening lekkoatletyczny.

Zdjęcie sprzed meczu w 1961 roku. Od lewej: sędzia piłkarski. Następnie: Stanislaw Faltyn, Józef Łapczyński, Władysław Jurek, Andrzej Kałafut, Franciszek Garlewicz, Jan Nosal, Kazimierz Łapczyński, Stanisław Łapczyński, bramkarz z Frydmana oraz Kazimierz Duda.

Zlot Młodych Przodowników Budowniczych Polski Ludowej odbył się w dniach 20-22 lipca 1952r. Poprzedzony licznymi imprezami – sztafety, konkursy itp. Na zlot przybyły delegacje 27 krajów. W kulminacyjnym momencie jakim był pochód przez Warszawę brało udział 200 000 uczestników.

„Sport w Maniowach to głównie LKS Lubań Maniowy. Wśród założycieli byli m.in. Jan Piwowarski, późniejszy Sołtys wsi, Władysław Hawaluk, Franciszek Potoczak, Bartłomiej Strzelec i inni. Jednym z założycieli klubu był też ks. Jan Osadziński, jeden z ówczesnych duszpasterzy parafialnych. To z jego inicjatywy w 1947 roku powołano w Maniowach Ludowy Zespół Sportowy. W pracach wokół powstającego boiska sportowego brała udział cała wieś. Pierwszy wspaniały festyn odbył się w lipcu 1948 roku. Rozegrano kilka meczy sparingowych, wystąpili krakowscy artyści, rozegrano walki bokserskie. W tymże roku drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w lidze powiatowej” – można przeczytać na stronie staremaniowy.pl

LKS Lubań Maniowy. Boisko „W krzokach” lata 80 XX w./staremaniowy.pl

Może ktoś rozpoznaje osoby na tym filmie ? Zobacz film

Naprzód do Zlotu! | Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej (fn.org.pl)

Fot. staremaniowy.pl

Po raz pierwszy artykuł ukazał się na portalu mojepieniny.pl 21.06.2022

Shares