151 lat temu urodził się ostatni właściciel Zamku Dunajec w Niedzicy

151 lat temu, 1 maja 1872 roku urodził się ostatni właściciel Zamku Dunajec w Niedzicy – Geza de Alap Salamon, ostatnim nadżupan komitatu spiskiego.

Geza de Alap Salamon był synem Eleka (Aleksego) Salamona, który w 1834 roku poślubił jedyną dziedziczkę zamku niedzickiego – Kornelię Horvath. W 1912 roku Geza ożenił się z Iloną Bethlen (1886 – 1964) pochodzącą z rodu Bethlenów, córką Andrasa Bethlena i Livii Mocsonyi. Ilona miała brata Ferenca (1881 – 1887) i siostrę Margit (1882 – 1970), pisarkę i dziennikarkę, żonę premiera Węgier Istvana Bethlena.

Ilona hrabina Bethlen Salamon. Fotografia ze zbiorów Muzeum Zamku w Niedzicy

Ilona i Geza byli małżeństwem przez osiem lat, doczekali się czwórki dzieci. Geza zmarł w 1920 roku, a hrabina Ilona zarządzała majątkiem zamkowym do 1943 roku. Po II wojnie światowej, na mocy reformy rolnej, majątek Salamonów został upaństwowiony. Hrabina Ilona do końca życia mieszkała na Węgrzech, zmarła w Budapeszcie 28 maja 1964 roku. Obecnie żyje trzech wnuków ostatnich właścicieli zamku – dwóch w Szwajcarii i jeden w Kanadzie.

„Przypuszcza się, że w związku z posiadanym tytułem honorowym nadżupana, Geza de Alap Salamon zwolniony był ze służby wojskowej. Wiemy od jego wnuków, mieszkających w Szwajcarii, że mimo to wziął udział w walkach w czasie I wojny światowej. W wyniku ran, jakie odniósł na froncie, jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Salamonowie zimę spędzali w Budapeszcie. Wiosną 1920 roku nie wrócili do Niedzicy, ponieważ w Budapeszcie Geza miał lepszą opiekę medyczną. Zmarł 8 maja 1920 roku” – informuje na swoim FB Muzeum Zamek w Niedzicy.

Geza de Alap Salamon. Fotografia ze zbiorów Muzeum Zamku w Niedzicy/retusz mojepieniny.pl

Artykuł na podstawie informacji dostępnych na profilu FB Muzeum Zamku w Niedzicy

Shares