Previous
Next

15-latek przewrócił się jadąc na quadzie

15-latek jadąc drogą publiczną w Falsztynie stracił panowanie nad quadem i doprowadził do jego wywrócenia. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Z uwagi na wiek sprawa chłopaka  trafi do sądu rodzinnego. Policjanci będą ustalać również dlaczego właściciel quada dopuścił do prowadzenia pojazdu osobę bez wymaganych uprawnień.

W sobotnie popołudnie, policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zostali wezwani do wypadku z udziałem quada w miejscowości Frydman.  Na miejscu obecna była już załoga karetki pogotowia, która udzieliła pomocy poszkodowanemu kierowcy i przewiozła go do szpitala na badania. Podczas dalszych czynności policjanci ustalili, że quadem kierował 15-latek. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do jego wywrócenia. Na szczęście obrażenia jakich doznał nie zagrażały jego życiu i zdrowiu. Czterokołowiec nie był zarejestrowany i dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych, a nastolatek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Dalsze czynności w sprawie zdarzenia będą prowadzić policjanci z nowotarskiej komendy. Z uwagi na wiek sprawa chłopaka trafi do sądu rodzinnego.   

Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze.

Środkami wychowawczymi są upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym. Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Policjanci będą ustalać również dlaczego właściciel quada dopuścił do prowadzenia pojazdu osobę bez wymaganych uprawnień. Zgodnie z art. 96 § 1 pkt. 2 kodeksu wykroczeń,  właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny.

źródło: KPP Nowy Targ

Shares