Previous
Next

Wystawa w 10. rocznicę śmierci ks. Józefa Piszczka

2 kwietnia minęła 10. rocznica śmierci ks. Józefa Piszczka. Z tej okazji powstała wystawa upamiętniająca Wielkiego Misjonarza w Kongo i Wielkiego Mieszkańca Tylmanowej i Gminy Ochotnica Dolna. W piątek, 31 marca, dwa dni przed 10. rocznicą śmierci nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania rodziny i zgromadzonych gości przez Tadeusza Królczyka Wójta Gminy Ochotnica Dolna. Wójt podziękował rodzinie za udostępnienie pamiątek oraz ks. Markowi Mroczkowi – emerytowanemu proboszczowi tylmanowskiej parafii za przekazanie zdjęć, które znalazły się na wystawie.

– Ks. Józef to wybitna postać pochodząca z naszej Małej Ojczyzny, z Tylmanowej.  Wystawa powstała, aby przypomnieć jego wielkość i oryginalność. Ks. Józef wybrał sobie trudne życie, w dalekiej afrykańskiej miejscowości, gdzie niósł wiarę, ale także szerzył cywilizację poprzez rozwój edukacji, służby zdrowia. Cała miejscowość Oyo i to co pozostawił dla tamtejszej wspólnoty, zarówno duchowego jak i materialnego, to jego największy pomnik. Ks. Józef wyzwolił wiele pozytywów tam w Afryce, ale także wyzwolił pozytyw dzielenia się w społeczności lokalnej. Dzieła w Afryce były ufundowane przez społeczność z Tylmanowej ze środków zbieranych na Podhalańskich Festynach Misyjnych. To jest niesamowite, że jedna postać połączyła dwa kraje Polskę z Afryką – mówi Wójt.

Głos zabrał także ks. Janusz Paciorek Proboszcz Parafii w Tylmanowej:

– Dziękuję wszystkim za przygotowanie tej wystawy, a przede wszystkim za to, że pamiętamy o ks. Józefie. Był on niezwykłym, pogodnym i skromnym człowiekiem, wielkiej wiary i pokory. Pamiętam, jak w Centrum Formacji Misyjnej, gdzie wtedy pracowałem,  przeżywaliśmy Jego śmierć. Przeżywaliśmy ją z misjonarzami, z tymi, którzy na misje mieli wyjechać. To zdarzenie tak bardzo zapadło w ich serca. Zdali sobie sprawę, że mogą nie wrócić, że mogą zostać na misjach tam gdzie Pan Bóg ich posyła. Jest to dla mnie wielkim zaszczytem, że poznałem ks. Józefa i spędziłem z nim czas podczas wspólnych zjazdów misyjnych. Oby jego praca i śmierć nie poszła na marne tam w Oyo i tu w Tylmanowej.

Następnie Zofia Noworolnik, ubrana w oryginalny strój afrykański, odczytała piękny wiersz autorstwa Stanisławy Gołdyn – poetki z Ochotnicy Dolnej, poświęcony ks. Józefowi, który wywołał łzy wzruszenia wśród uczestników.

Wreszcie przyszedł czas na otwarcie wystawy. Nastąpiło to przy dźwiękach piosenki afrykańskiej śpiewanej przez ks. Józefa. Takie nagranie zachowało się pośród innych pamiątek. Wystawę otwarli: Pani Józefa – siostra ks. Józefa, ks. Janusz Paciorek, ks. Marek Mroczek oraz Tadeusz Królczyk.

Oglądaniu wystawy towarzyszyły rozmowy i wspomnienia związane z ks. Józefem, Jego życiem tutaj w Tylmanowej, ale także tam na misji w Oyo, gdzie pozostał na zawsze, gdzie znajduje się Jego grób.

– Kiedy przyjeżdżał na urlop do Tylmanowej, witali się z nim wszyscy, jakby go tydzień nie było, a nie trzy lata, czy rok. Z każdym się spotkał, dla każdego miał czas i dobre słowo. Józek był księdzem, misjonarzem, ale też pełnokrwistym góralem, dobrym i silnym człowiekiem. Na Lubań wychodził w 54 min. Ustanowił w tym rekord – wspomina Kazimierz Piszczek, kuzyn ks. Józefa.

Wystawa została podzielona na dwie części: pierwsza poświęcona jest Tylmanowej. Tutaj zgromadzone zostały eksponaty oraz zdjęcia związane z wydarzeniami z życia ks. Józefa, które miały miejsce w rodzinnej miejscowości: szkoła, I Komunia Św., prymicje, powroty do Polski, Podhalańskie Festyny Misyjne i in. W drugiej sali z kolei znajdują się artefakty związane z Afryką, z Kongo i misją Oyo. Są to różnego rodzaju pamiątki przywiezione stamtąd przez ks. Józefa.

Obie części łączy woda: w Tylmanowej Dunajec, nad którym się urodził, a tam w Oyo rzeka Alima, w której ks. Józef  zmarł.

Wystawa też mieści się w budynku znajdującym się nad samym Dunajcem, z okien którego widać płynącą rzekę. Jest piękna, a w kontekście wystawy i życia ks. Józefa wzbudza do refleksji.

W wydarzeniu uczestniczyły także siostry zakonne z Tylmanowej – Albertynki i Jan Ligas Sołtys Sołectwa Tylmanowa.

Organizatorem wystawy jest Gmina Ochotnica Dolna.

Wystawa mieści się w budynku dawnego ośrodka zdrowia w Tylmanowej – os. Kozielce 295.

Wystawa będzie czynna przez cały kwiecień – w dniach:

WTOREK 10.00 – 18.00

ŚRODA 10.00 – 18.00

PIĄTEK 10.00 – 18.00

NIEDZIELA 8.00 – 18.00

Grupy indywidualne prosimy o kontakt telefoniczny 512449925.

z/UG Ochotnica Dolna

Shares
Previous
Next