16 lutego starym ośrodku zdrowia w Tylmanowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej rekonstrukcji zabytkowych rękawic Furmańskich oraz prac Twórców Ludowych z Ochotnicy i Tylmanowej. Wystawa podzielona była na dwie części. Pierwsza z nich to prezentacja rekonstrukcji rękawic Furmańskich, a druga to ekspozycja dzieł twórców ludowych z Gminy Ochotnica Dolna.
Tkanie rękawic furmańskich, zwanych również łapawicami, to tradycja znana niemalże w całym paśmie Karpat. Rękawice utkane z owczej wełny były ciepłe, wytrzymałe i idealnie nadawały się do prac zimowych w gospodarstwie w lesie, nawet przy 30 stopniowym mrozie. Tkali je głównie mężczyźni na przestrzennej formie, zwanej „deską”. Pod koniec XX wieku przestały być potrzebne. Było mniej furmanów i inne rękawice można było niedrogo kupić. Jednak miłość do dziedzictwa przodków spowodowała, że tradycja ta przetrwała wśród Czarnych Górali. Obecnie na SZLAKU TKACKIM RĘKAWIC FURMAŃSKICH można spotkać ponad 20 tkaczy, którzy wykonują na przestrzennych formach nie tylko rękawice furmańskie, ale również czapki, zarękawki, opaski, pantofle.
Wystawa jest formą pamięci o bogatej kulturze górali Karpat, ale również ma na celu pokazać młodym pokoleniom wartości dziedzictwa ich przodków. W 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali z Beskidu Sądeckiego zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (tzw. krajowa lista UNESCO).
Wystawa w starym Ośrodku Zdrowia w Tylmanowej os. Kozielce 295 otwarta będzie od 20 lutego do 30 marca w dniach:
Wtorek 8:00-16:00
Środa 8:00-16:00
Piątek 8:00-16:00
W razie pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 510 751 783
strona-> https://rekawicefurmanskie.pl/
źródło: UG Ochotnica Dolna