Previous
Next

Wciąż szacowane są straty po ulewach które przeszły nad Podhalem

Na ponad 5 milionów złotych oszacowane zostały wstępnie straty jakie wystąpiły na terenie Podhala, głównie na obszarze wsi Ratułów, Ciche i Nowe Bystre w wyniku ulewy jaka przeszła nad tymi wsiami 20 sierpnia br.

Pierwsze zgłoszenia związane z ulewnymi opadami deszczu wpłynęły  do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej 20 sierpnia o godz. 13.40.

„Większość działań prowadzonych była na terenie gm. Czarny Dunajec w sołectwach Ratułów, Ciche, Czerwienne, Stare Bystre, Odrowąż i Załuczne.  Zastępy straży dysponowane były głównie do udrażniania zatkanych przepustów, wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji oraz usuwania naniesionego na drogi żwiru i kamieni. W miejscowości Ratułów w wyniku niedrożnych przepustów woda napływająca z pól występowała z rowów zalewając drogi i  posesje.

Największe uszkodzenia odnotowano w rejonie Remizy OSP Ratułów Górny gdzie woda napływająca z pól uszkodziła około 250m drogi. Niesione przez wodę żwir i kamienie zasypywały drogę i pojazdy znajdujące się na posesjach. Do godziny 1:30 w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami na terenie powiatu nowotarskiego odnotowano 36 zdarzeń. 

W działaniach udział brało  8 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 33 strażaków oraz  42 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, 240 strażaków.

Uszkodzoną drogę stanowiącą dojazd do 12 budynków prowizorycznie odbudowano i udrożniono z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu tj. m. in. koparek zadysponowanych przez UG Czarny Dunajec” – informują na swojej stronie internetowej strażacy z PSP Nowy Targ.

Fot. PSP Nowy Targ

Shares
Previous
Next