Previous
Next

W nowym obiekcie będzie „Pieninoteka” i „Mediateka” oraz ogródek plenerowy z letnią czytelnią

Trwa budowa nowego budynku biblioteki w Krościenku nad Dunajcem. Dotychczasowa siedziba placówki mieściła się przez długie lata w starym komunalnym budynku wybudowanym w latach 1945 – 1964   przy ul. Jagiellońskiej w Krościenku nad Dunajcem. Nowo budowany  obiekt to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w gminie. Całkowicie zmieni się standard i funkcjonalność placówki. Znajdą w nim miejsce inicjatywy, które dotychczas nie funkcjonowały w starej bibliotece.

Jak mówi Krystyna Kubik, kierownik Referatu Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem stary budynek biblioteki nie spełnia już wymogów sprawności technicznej oraz użytkowej i występuje w nim zagrożenie konstrukcyjne i pożarowe dlatego podjęto decyzję o budowie nowego –  nowoczesnego i funkcjonalnego  obiektu.

W nowym  budynku planuje się  pomieścić  różne działy  odpowiadające poszczególnym funkcjom biblioteki. Do dyspozycji czytelników będzie m.in. wypożyczalnia dla dorosłych z  wygodnie zaaranżowanymi miejscami do przeglądania książek, wypożyczalnia  dla dzieci i młodzieży z wydzieloną przestrzenią z grami planszowymi i przestrzenią do zabawy, Pieninoteka z wyodrębnionym księgozbiorem regionalnym i wydzieloną przestrzenią dla seniorów oraz  mediateka z działem multimedialnym, w którym będzie można korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz  do przeglądania zbiorów multimedialnych. Ponadto czytelnicy będą mogli korzystać z sali warsztatowej dla dzieci i młodzieży, salki do projekcji audiowizualnych w której odbywały będą się kameralne projekcje filmowe w oparciu o zasoby biblioteki – adaptacje lektur szkolnych i  filmy edukacyjne oraz  ogródek plenerowy z letnią czytelnią.

„W nowym budynku biblioteki, swoje miejsce znajdą również seniorzy. To bardzo aktywna grupa.  Do tej pory spotykali się w starej bibliotece. Teraz stworzymy dla nich kącik oraz zaplecze socjalne, gdzie będą mogli się regularnie spotykać, wypić kawę czy herbatę” – mówi  Jan Dyda, wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem.

Budowa biblioteki wraz z jej wyposażeniem ma zakończyć się pod koniec listopada tego roku. Inwestycja jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Fot. K.Kubik, UG Krościenko nad Dunajcem

Shares
Previous
Next