Previous
Next

Sprzedając na Vinted straciły ponad 9 tysięcy złotych

Dwie mieszkanki powiatu nowotarskiego zostały oszukane sprzedając kurtkę i torebkę za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego Vinted. Aby otrzymać pieniądze „weszły” w link przesłany w wiadomości sms od „kupca”, wpisały dane do logowania w banku i straciły łącznie ponad 9 tysięcy złotych. Postrzegamy i przypominamy – sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych.

Do nowotarskiej komendy oraz Komisariatu Policji w Jabłonce zgłosiły się dwie kobiety, które zostały oszukane podczas sprzedaży na internetowej platformie handlowej Vinted. Jedna  z kobiet wystawiła do sprzedaży  kurtkę zimową. Bardzo szybko poprzez platformę Vinted skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Pod pretekstem wykonania przelewu za kupioną torebkę, najpierw poprosiła sprzedającą o numer telefonu. Następnie w wiadomości sms przesłała link i przekonała kobietę, że aby otrzymać pieniądze na konto musi „wejść” w przesłany w wiadomości link i zalogować się na stronę „swojego” banku. Tu sprzedająca popełniła błąd. Kliknęła w przesłany w wiadomości link prowadzący do strony przypominającej stronę aukcyjną, wybrała z listy swój bank i  niczego nie podejrzewając – na fałszywej stronie banku – wpisała login, hasło, numer pesel oraz numer karty kredytowej. Tymczasem oszust mając podgląd na jej hasła na tej fałszywej stronie, zalogował się na jej rzeczywiste konto bankowe i wypłacił z jej konta ponad tysiąc złotych.

W ten sam sposób została oszukana druga z kobiet, która na Vinted wystawiła do sprzedaży torebkę. Po wejściu w link przesłany w wiadomości sms od potencjalnego kupca i wpisaniu danych potrzebnych do logowania straciła 8 tysięcy złotych. 

źródło: KPP Nowy Targ

Shares
Previous
Next