Previous
Next

Region. Ojciec poszedł na zakupy pozostawiając śpiące dziecko w samochodzie

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze ukarali mandatem karnym ojca który bez opieki w samochodzie pozostawił śpiącą dwuletnią córeczkę. Płaczące dziecko dostrzegła jedna z ekspedientek. Kobieta uspokoiła dziecko i wezwała Policję. 

Do zdarzenia doszło w sobotę (18.06.2022) na parkingu pasażu handlowego znajdującego się przy ulicy Słowackiego w Zatorze. O  godzinie 15.30 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od jednej z ekspedientek dotyczące małej dziewczynki płaczącej w samochodzie marki Volkswagen. 


We wskazane miejsce natychmiast udał się jeden z patroli. Mundurowi w rozmowie z ekspedientką ustalili, że pojazd miał uchyloną szybę w drzwiach lecz był nagrzany. Nie był  zamknięty,  więc kobieta dostała się do jego wnętrza i uspokoiła dziecko. Po kilkunastu minutach na miejscu zjawił się  ojciec dziecka. Okazał się nim 39 – letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna usprawiedliwiał się, że kiedy poszedł po zakupy dziecko spało. 


Na podziękowania za  prawidłową reakcję zasługuje Pani Dagmara. Kobieta widząc małe dziecko w niebezpiecznej sytuacji natychmiast powiadomiła Policję i sama się nim zaopiekowała.
W związku z popełnionym wykroczeniem z artykułu 106 Kodeksu Wykroczeń, który mówi „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka”, policjanci na ojca dziecka nałożyli mandat karny. Ponadto uświadomili go czym mogło skończyć się pozostawienie dziecka bez opieki.


W przypadku gdyby doszło do narażenia życia lub zdrowia dziecka np. w przypadku gdyby dziecko wyszło z pojazdu na ulicę lub gdyby pozostawało w nagrzanym, szczelnie zamkniętym samochodzie, wtedy wobec rodzica wszczęte zostałoby postępowanie z art. 160 par. 2  Kodeksu Karnego w związku z popełnieniem przestępstwa narażenia  na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia dziecka nad którym miał obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara od  3 miesięcy do lat 5. 


Policjanci apelują do rodziców i opiekunów o rozsądek i zapewnienie odpowiedniej opieki swoim dzieciom. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie krótki czas, nie zostawiajmy swoich pociech samych. 

źródło: Małopolska Policja

Shares