Podhalańską Bitwę Smaków wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej

Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej wygrało Podhalańską Bitwę Smaków w Szaflarach. Dania przygotowane przez nasze gaździny okazały się bezkonkurencyjne. Gratulujemy!

W niedzielę 28 sierpnia w Szaflarach odbyła się kulinarne potyczki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu nowotarskiego.  Każde z dziesięciu Kół podczas konkursu zaprezentowało swoje najlepsze specjały, których głównym składnikiem była kapusta. – Przygotowałyśmy w sumie pięć potraw – kapustę z baraniną i bobem, wigilijną kapustę z grochem i grzybami, kwaśnicę z kluskami kudłatymi, ciapkapustę oraz placki kapuściane – wymienia Janina Król przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej. –  Byłyśmy ogromnie zaskoczone i bardzo się ucieszyłyśmy, gdy okazało się, że nasze Koło wygrało – dodaje.

Komisja, w której przewodniczył Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka oceniała przygotowane potrawy według następujących kryteriów: smaku potrawy, wrażenia wizualnego, pomysłowość wykonania oraz nawiązane do tradycji regionu, z którego pochodzi Koło.

Warto wspomnieć, że Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej jest jedną z najstarszych organizacji w naszym regionie. W 2020 roku KGW wydało książkę pt. „Dawna kuchnia górali gorczańskich w rytmie czterech pór roku”. Potrawami naszych górale zachwycał się przy okazji nagrywania telewizyjnego programu znawca kuchni światowej, podróżnik kulinarny, autor popularnych książek Robert Makłowicz.

Organizatorem Podhalańskiej Bitwy Smaków była Gmina Szaflary przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Dla Rozwoju Gminy Szaflary”, Kołem Gospodyń Wiejskich Szaflary i Gminnym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach.

Shares