Previous
Next

Opera „Janek” w Jaworkach już jutro

Już jutro, 23 sierpnia o godz. 19.00 w Amfiteatrze w Jaworkach (przy głównym parkingu) wystawiona zostanie opera „Janek” Władysława Żeleńskiego.

Opera Janek to libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika – Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione będą autentyczne motywy góralskie. Akcja „Janka”, z kolei rozgrywać się będzie na hali w górach oraz w góralskiej chacie.

Opera Władysława Żeleńskiego „Janek” jest obecnie dziełem praktycznie zapomnianym, w teatrach nie jest grana od ponad 20 lat, w związku z tym, podejmujemy próbę odświeżenia tego spektaklu, w miejscu żywo związanym z życiem i historią Janosika. Okoliczne pagórki, zielone pastwiska będą tworzyć naturalną scenerię wydarzenia, tworząc niezapomniane wrażenia.

Wydarzenie odbędzie się w formie plenerowej i stanowi bardzo atrakcyjną formą dla odbiorców, odmienną od spektakli wykonywanych w teatrze. Zapraszamy do udziału wszystkich tych, którzy często korzystają z wydarzeń operowych, oraz tych, którym na co dzień ta forma jest nieosiągalna lub całkiem nieznana.

Soliści:

Janek – Tomasz Świerczek

Bronka – Maria Małgorzata Złotek

Stach – Piotr Kwinta

Marynka – Ewa Walkowska

Marek – Maciej Cetnarski

Chór:

Ewa Menaszek, Christina Eshak, Krzysztof Michalski

Do śpiewu i tańca przygrywać będzie:

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner.

Reżyseria: Błażej Peszek

Fundatorem i organizatorem dobrej zabawy jest: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

Shares