Oddali do użytku wyremontowaną remizę OSP w Czorsztynie

9 grudnia 2022 r. nastąpiło otwarcie wyremontowanego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czorsztynie. 30 lat temu w tym budynku zakwaterowani byli uczestnicy obozów archeologicznych organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński przed zalaniem Doliny Dunajca.

Budynek od kilkudziesięciu lat pełni różne funkcje służące lokalnej społeczności. W cześci budynku umiejscowiona jest remiza OSP Czorsztyn, natomiast obok działa sklep spożywczy a w częsci pomieszczeń z odrębnym wejściem na dwóch kondygnacjach znajdują się pomieszczenia służące lokalnej społeczności.

Budynek remizy w Czorsztynie /fot. FB UG Czorsztyn

Remiza OSP Czorsztyn została wyremontowana dzięki funduszom ze środków Województwa Małopolskiego na realizacje prac budowlano-remontowych w remizach strażackich w 2022 r. oraż środkó Gminy Czorsztyn. Całość inwestycji kosztowała 125 tysięcy złotych z czego wkład gminy wyniósł 80 tysięcy złotych.

W ramach inwestycji wykonano m.in. wymianę bram garażowych, modernizację wentylacji (montaż odsysacza spalin stacjonarnych, wykonanie kanału nawiewnego i odprowadzającego w garażu, montaż kratek wentylacyjnych, montaż czerpni i wyrzutni ściennych), remont posadzek (wykonanie warstwy wyrównawczej, wykonanie nowej posadzki), remont instalacji elektrycznej (wymiana gniazd wtyczkowych oraz łączników warstwowych, montaż opraw świetlówkowych), remont ścian (gruntowanie ścian, położenie płytek, malowanie ścian), wykucie drzwi wewnętrznych, wymianę armatury.

Budynek w Czorsztynie lokalnej społeczności służy od kilkudziesięciu lat. Korzystali z niego także uczestnicy obozów archeologicznych które odbywały się na terenie Starych Maniów m.in. w 1991 i 1992 roku. Młodzi ludzie pracujący na wykopaliskach byli zakwaterowani właśnie m.in. w budynku remizy strażackiej w Czorsztynie. Codziennie pokonywali najczęściej pieszo 7 kilometrów jedną stronę żeby dotrzeć na teren wykopalisk w Starych Maniowach które były prowadzone na tamtejszym cmentarzu obok kościoła.

O tym więcej można poczytać tutaj:
Wykopaliska archeologiczne UJ 1991-1992 – Stary Czorsztyn

Czaszki, kości i artefakty wykopane na cmentarzu. Do dziś w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego znajdowane są ludzkie kości – Stary Czorsztyn

Shares