Previous
Next

Obchody 79. rocznicy Krwawej Wigilii

23 grudnia w Ochotnicy Dolnej odbyły się obchody upamiętniające 79. rocznice Krwawej Wigilii. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Św.  w Ochotnicy Dolnej, gdzie została odprawiona Msza Św. w intencji ofiar, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Paweł Legutko.

Po zakończeniu Mszy Św., uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie przy zbiorowej mogile pomordowanych władze gminy oraz pracownicy Wiejskiego Ośrodka Kultury złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie delegacja wraz z Pocztami Sztandarowymi udała się pod pomnik Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej gdzie z rąk przedstawicieli gminy został złożony wieniec, a płomienie zapalonych zniczy jasno świeciły w zmroku. Delegacja odwiedziła również Młynne os. Brzezie, gdzie również został odpalony znicz.

W obchodach 79. rocznicy Krwawej Wigilii uczestniczyli:

  • Związek Podhalan z Ochotnicy Dolnej,
  • OSP Ochotnica Dolna,
  • Związek Lachów Sądeckich na czele z prezesem,
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Ochotnicy Dolnej,
  • Szkoła Podstawowa im. ks. prof. Józefa Tischnera – Skrodne,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Krwawej Wigilii – Młynne

Symbolem tej masakry jest Ochotnicka Nike Maria Kawalec, której postać upamiętniona jest na naszym pomniku Krwawej Wigilii. 20- letnia Maria Kawalec po zastrzeleniu jej męża i jednego z dzieci, wyskoczyła przez okno z najmłodszym synkiem na rękach. Pierwsza kula trafiła dziecko w czoło, a druga przeszyła łopatkę i szczękę matki, która przykucnęła pod wierzbą, ale dziecka nie wypuściła z rąk, i tak zamarzła tuląc dziecko do piersi.

źródło: UG Ochotnica Dolna

Shares
Previous
Next