Previous
Next

Niewybuchy w Łapszach Niżnych

Podczas prac gospodarczych na polanie w Łapszach Niżnych znaleziono granaty i amunicję. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policjantów, a niewybuchy zabezpieczone i przewiezione do neutralizacji przez saperów z 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa.

Dzisiaj, po godzinie 10, dyżurny nowotarskiej komendy został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów w miejscowości Łapsze Niżne. Powojenne pozostałości zostały znalezione na polanie podczas wykonywania prac gospodarczych. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci z Posterunku Policji w Łaszach Niżnych, którzy zabezpieczyli miejsce znaleziska oraz funkcjonariusz z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, który przeprowadził rozpoznanie i stwierdził, że to granaty typu RG42 i amunicja różnego kalibru pochodząca  najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. O zdarzeniu powiadomiono 16. Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa, którego załoga zabezpieczyła niewybuchy, a następnie przewiozła do neutralizacji.

Przypominamy, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych.

źródło: KPP Nowy Targ

Shares