Narodowe czytanie w Krościenku nad Dunajcem

W sobotnie popołudnie, 3 września 2022 r. podczas akcji Narodowego Czytania, w ,,Amfiteatrze pod Wierzbą” można było uczestniczyć w prawdziwej uczcie literackiej.

Mieszkańcy Gminy Krościenko nad Dunajcem aktywnie włączyli się w jedenastą odsłonę Narodowego Czytania ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – zbioru poezji wydanego dokładnie 200 lat temu w Wilnie. Akcja organizowana jest w całej Polsce pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 Miłośnicy literatury przypomnieli, obecnym podczas wydarzenia,  najpiękniejsze ballady wieszcza narodowego. Gdy na scenie zaprezentowane zostały utwory : ,,Pierwiosnek” i ,,Kurhanek Maryli” okazało się, że poezję można deklamować śpiewająco. Jak zwykle niespodziankę przygotował dla nas   Jan Kubik, który rolę swojego imiennika- także Jana odtworzył gwarą pienińską i „poczęstował” nas przyśpiewką przy akompaniamencie oktawek. Każda z ballad była tak przeczytana jakby uczestnicy już wcześniej występowali przed publicznością. Należy jednak nadmienić, że nie było żadnych wcześniejszych prób.

Popołudniowe spotkanie z poezją Mickiewicza zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Bibliotekę  Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, lekturą Narodowego Czytania w 2023 roku będzie powieść “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Shares