Previous
Next

Mieszkańcy Pienin pomagają uchodźcom z objętej wojną Ukrainy

Od kilkunastu dni w całej Polsce trwa akcja pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. W pomoc włączyli sie także mieszkańcy i władze samorządowe z terenu Pienin. W Szczawnicy zorganizowany został m.in. Gminny Magazyn Pomocy do którego każdy może przynieść potrzebne uchodźcom rzeczy, a jednocześnie władze Szczawnicy zachęcają uchodźców do korzystania z zebranych podczas zbiórek darów. Na terenie Miasta i Gminy Szczawnica schronienie znalazło już ponad 200 uchodźców. Pod swój dach przyjęli ich m.in. właściciele pensjonatów, mieszkańcy i Schronisko PTTK Trzy Korony.

W budynku OSP Szczawnica działa Gminny Magazyn Pomocy do którego można przynieść potrzebne rzeczy. Potrzebne są m.in. żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, odzież.

„Zwracamy się z prośbą głównie o dostarczanie do magazynu z zakresu produktów odzież i obuwie:- obuwia i odzieży dziecięcej (wiek szkolny, przedszkolny, młodzież) – odzież i obuwia damskie Obuwie nie tylko zimowe mogą być półbuty, adidasy, trampki dla dzieci do szkoły/przedszkola. Zachęcamy do przynoszenia rzeczy do magazynu gminnego, aby scentralizować zbiórki i utworzyć kompleksowe miejsce pomocy na naszym terenie. Lista rzeczy gromadzonych znajduje się w poście na plakacie. Gminny Magazyn Pomocy w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy, ul. Szalaya 84Telefon: 883 530 080. Punkt czynny będzie od godziny 8.00 do godziny 16.00 od poniedziałku do piątku” – informują na swojej stronie na FB władze miasta .

Jednocześnie apelują do uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli dach nad głową się na terenie Miasta i Gminy szczawnica aby korzystali z ofiarowanych przez mieszkańców Szczawnicy rzeczy:

„Każdy obywatel z Ukrainy znajdzie tu dla siebie produkty pierwszej potrzeby jedzenie, artykuły kosmetyczne, odzież! Zachęcamy do korzystania z magazynu, czekamy na Państwa w Remizie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Właścicieli obiektów przyjmujących osoby przybyłe z Ukrainy prosimy o informowanie potrzebujących o możliwości korzystania z magazynu, pomoc jest udzielana każdorazowo – wg. potrzeb! ” – można przeczytać na stronie Szczawnicy.

Dotychczas na terenie Szczawnicy i okolicznych miejscowości na terenie gminy schronienie znalazło ponad 200 uchodźców z Ukrainy. W przeważającej części pod swój dach przyjęli ich właściciele domów, pensjonatów i m.in. Schronisko PTTK Trzy Korony.

„Cieszy nas, że tak wiele osób chce wnieść coś od siebie w tak trudnej sytuacji. Nam do tej pory udało się pomoc ponad 30 osobom i czekamy na przyjazd kolejnych. Osoby, które są u nas już od kilku dni i trochę oswoiły się z nową sytuacją starają się jak mogą wnieść chociaż namiastkę poczucia normalności i zajęcia myśli czymś innym niż trudne przeżycia wojenne. Otrzymaliśmy sporo zapytań, o możliwość pomocy w postaci wpłaty niewielkiej sumy pieniędzy. Wcześniej nie widzieliśmy takiej potrzeby, ale wraz z upływem czasu widzimy, że jednak taki niewielki fundusz może przydać się w codziennym życiu np. do zakupu niezbędnych leków lub innych rzeczy pierwszej potrzeby dla uchodźców. Jeśli wciąż chcecie pomoc to prosimy o wpłatę na subkonto:PL 23 1160 2202 0000 0001 6866 1856Millenium Bank W tytule proszę wpisać np. wsparcie dla uchodźców🇺🇦Te pieniądze będą wykorzystane tylko i wyłącznie na potrzeby osób uciekających z Ukrainy przed wojną” – można przeczytać na FB schroniska PTTK Trzy KOrony

Shares