Previous
Next

Medal Pamiątkowy Podhala dla Anieli Krupczyńskiej

Podczas obchodów jubileuszu 100-lecia premiery „Wesela Góralskiego” autorstwa Jana Malinowskiego specjalne wyróżnienie –  Medal Pamiątkowy Podhala otrzymała Aniela Krupczyńska –  wieloletnia Kierowniczka Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego działającego przy OSP w Szczawnicy.

Aniela Krupczyńska w 1946 roku wstąpiła w szeregi żeńskiej służby pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy oraz do działającego tam zespołu regionalnego, założonego już w 1904 roku. Zainteresowania Anieli Krupczyńskiej folklorem oraz zdobycie etnochoreograficznych kwalifikacji instruktorskich doprowadziło do wznowienia działalności zespołu w roku 1970. Rozpoczęła wówczas z mężem pracę od podstaw, od zaangażowania najstarszych członków dawnego zespołu i naboru młodych śpiewaków i tancerzy, reprezentantów wielu góralskich rodów ze Szczawnicy. Rozpoczęła zdobywanie funduszy, gromadzenie i szycie strojów oraz rekwizytów do widowisk obrzędowych, a przede wszystkim opracowanie programów dotyczących zwyczajów i obrzędów górali pienińskich.

Świadomość merytoryczna Pani Anieli sprawiała, że wszystkie programy widowisk były oparte o źródłową prawdę oraz miały interesujący wyraz artystyczny. Opracowane przez nią widowiska wraz z wieloma starymi pieśniami, przyśpiewkami i melodiami pienińskimi zdobywały wiele nagród oraz stanowiły wzorcową formę dla innych zespołów folklorystycznych w regionie. Życie Anieli Krupczyńskiej od ponad pięćdziesięciu lat związane jest z działalnością Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego, zarówno z jego wieloma sukcesami, jak też z czasochłonną społeczną pracą nad budowaniem repertuaru, trudami prób i działań organizacyjnych.

Kierowniczka zespołu otrzymała wiele nagród i wyróżnień oraz Medal Pamiątkowy Podhala wręczony podczas obchodów jubileuszu 100-lecia wystawienia sztuki „Wesele Góralskie”, który zgodnie z Uchwałą nr 197/XXI/2008 Rady Powiatu Nowotarskiego z dnia 29 maja 2008 roku jest przyznawany również osobom fizycznym jako zaszczytne wyróżnienie za zasługi dla rozwoju regionu Podhala w działalności m.in. kulturalnej.

Organizatorzy podkreślali, że jubileusz „Wesela Góralskiego” był niezwykłą promocją bogatej kultury Górali Pienińskich, a jednocześnie przygotowane na 100-lecie przedstawienie poszerza ofertę kulturalną regionu. Aktorami byli członkowie zespołu, którzy na przestrzeni lat występowali w spektaklu. Widowisko „Wesele góralskie” pokazano po raz pierwszy w 1922 r. Od tego czasu „przy zmieniających się aktorach” grane było wielokrotnie. Zespół w swoim repertuarze niezmiennie zachowuje tradycyjne widowisko „Wesele góralskie” wzbogacone o nowe pieśni i tańce.

Przygotowuje też nowe widowiska: „Na polanie” – przedstawiające zwyczaje pasterskie i „Na muzyce” – prezentujące dawne zabawy wiejskie. Wyjeżdżał też do innych miast Polski i brał udział w różnorodnych przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. Z ważniejszych wymienić należy: Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwale Folklorystyczne Górali Polskich w Żywcu, Ogólnopolskie Festiwale Folklorystyczne w Płocku, Rzeszowie, występy w Krakowie, Warszawie, Nowym Sączu, Nowym Targu i w wielu innych miejscowościach. Zespół kilkakrotnie też wyjeżdżał za granicę. W 1977 r. za całokształt swej działalności artystycznej otrzymał nagrodę im. O. Kolberga, a kilka lat później nagrodę otrzymali też dwaj najstarsi członkowie tego Zespołu – tancerze i śpiewacy, Jan Mastalski i Józef Ciesielka.

źródło: Powiat Nowotarski/fot. Joanna Dziubińska/UMWM

Shares
Previous
Next