Previous
Next

Krościenko nad Dunajcem dla Ukrainy

O możliwościach otrzymania wsparcia psychologicznego, świadczeń, także tych zdrowotnych, pracy, korzystania dzieci ze szkół oraz wiele innych przydatnych informacji uchodźczynie z Ukrainy dowiedziały się podczas spotkania z władzami gminy, przedstawicielami oświaty, opieki społecznej, bankowości, a także kultury. 

W spotkaniu udział wzięły Ukrainki, które schronienie znalazły w Krościenku nad Dunajcem. Wiele z nich przybyło tu z małymi dziećmi. Wójt Jan Dyda podczas spotkania nadmienił, że spotkanie ma na celu pomoc w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do funkcjonowaniu w polskiej rzeczywistości. Adam Musiał,  kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej tłumaczył natomiast procedury związane m. in. z uzyskaniem jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł, a także 500 + . Mówił o przyspieszonej procedurze ustanowienia przez sąd tymczasowej opieki prawnej nad dziećmi, które przybyły z Ukrainy bez rodziców.  

– Jeśli ktoś z was będzie chciał jechać z Polski dalej, to musi nas poinformować – mówił i podkreślał, że świadczenia uzyskane w Polsce, są dostępne tylko na jej terytorium. Wyjaśniał, że konieczne jest założenie konta w polskim banku. To dlatego w spotkaniu udział wzięła przedstawicielka banku, która także poinformowała, że została uruchomiona możliwość wymiany przez niektóre oddziały banku ukraińskich hrywien na złotówki.

Agata Sobkowiak, kierownik ZEAS tłumaczyła, w jaki sposób dzieci ukraińskie mogą się uczyć w polskich szkołach. Ze strony Ukrainek padło pytanie o przedszkole, żłobek w kontekście ich pójścia do pracy. Większość kobiet przebywa bowiem w Krościenku nad Dunajcem z małymi dziećmi.

Uchodźczynie z Ukrainy dowiedziały się też o możliwości nauki języka polskiego, dzięki paniom ze Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów z Krościenka nad Dunajcem. Został im również przedstawiony grafik zajęć plastycznych, muzycznych, sportowych, rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych odbywających się w Centrum Kultury i Promocji do których mogą dołączyć, a także zajęć prowadzonych przez Gminną Bibliotekę. Panie poinformowano także o możliwości korzystania z zajęć rekreacyjnych i wycieczek pieszych po Krościenku nad Dunajcem.

Na odstawie informacji UG Krościenko nad Dunajcem

Shares