Nowy nowoczesny budynek na miarę XXI wieku moją ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krościenku nad Dunajcem. Został on oficjalnie otwarty i poświęcony z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, a także służb mundurowych, ratowników górskich i licznych zaproszonych gości.
– Nasza sekcja w Krościenku nad Dunajcem powstała w 1957 roku – przypomniał wójt Jan Dyda, wieloletni ratownik GOPR i kierownik sekcji, podkreślając trudną sytuację lokalową sekcji GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Ratownicy przez lata wielokrotnie zmieniali siedzibę. Dyżurki były w różnych miejscach, u osób prywatnych, jak choćby przy ulicy Jagiellońskiej u państwa Grotowskich, czy w instytucjach, takich jak Zakład Komunalny, czy organizacjach takich, jak PTTK.
– Ostatnio nasza sekcja miała dyżurkę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego – mówił wójt Jan Dyda, wspominając prężnie działającą sekcję GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Przypomniał też, jak przed kilkunastu laty podczas, gdy naczelnikiem Podhalańskiej Grupy GOPR był Mariusz Zaród zaczął rodzić się pomysł budowy „Goprówki” w stolicy Pienin z prawdziwego zdarzenia. – Udało się pozyskać miejsce na lokalizację, mieliśmy dokumentację, nie mieliśmy pieniędzy… Dziś dziękuję Panu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za przekazanie funduszy.
Umowa o przekazaniu środków publicznych w wysokości 1 mln zł dla GOPR-u została podpisana przez wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Własika 17 listopada ubr. Z tą dobrą informację przed rokiem władzom gminy i goprowcom przekazała osobiście poseł Anna Paluch, która osobiście monitowała o przyznanie środków dla goprowców w Krościenku na Dunajcem u ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
źródło: CKiP Krościenko nad Dunajcem